Zmena prístupu ministra Mičovského je ranou pre ochranu národných parkov a rozvoj okolitých regiónov | SPOLU — občianska demokracia

Zmena prístupu ministra Mičovského je ranou pre ochranu národných parkov a rozvoj okolitých regiónov

Bez prechodu štátnych pozemkov pod rezort životného prostredia sa žiadna komplexná reforma národných parkov nemôže uskutočniť, hovorí Erik Baláž a europoslanec Michal Wiezik. Prehráva príroda a ľudia pracujúci v regiónoch národných parkov.

V diskusii Denníka N minister pôdohospodárstva Ján Mičovský prekvapujúco vyhlásil, že v tomto volebnom období sa neuskutoční presun lesov do správy ministerstva životného prostredia. Zaskočil tým aj europoslanca Michala Wiezika, ktorý upozorňuje, že takýto prístup je problém predovšetkým pre národné parky. “Funkčný model národného parku nie je možné vybudovať bez toho, aby pozemky spravovali priamo ochranári. Lesy SR majú jednoducho úplne iné ciele, ako by mal mať národný park. Súčasný model a prístupy vedie ku zdanlivým kompromisom, kde vždy prehráva príroda,” hovorí Michal Wiezik zo strany SPOLU.

Rozhodnutie Mičovského má aj ďalší rozmer, prakticky znemožňuje národnému parku pracovať na rozvoji regiónu. “Bez správy pozemkov ťažko prerobíte starú horáreň na ubytovňu pre turistov alebo informačné centrum, keď ju nevlastníte. Bez súhlasu vlastníkov nemôžete ani vybudovať náučný chodník podľa vlastných predstáv, či záchytné parkovisko, z ktorého môže mať správa príjem za parkovné. Správa pozemkov je alfou a omegou úspešného modelu národného parku. Je dokonca dôležitejšia ako zonácia,” dopĺňa podpredseda strany SPOLU Erik Baláž.

Strana SPOLU kriticky vníma aj doterajšiu aktivitu ministerstva životného prostredia. To mohlo na príklade Národného parku Muránska planina vytvoriť úspešný precedens, podľa ktorého sa mohli reformovať aj ďalšie národné parky. Ministerstvo však doteraz nepredložilo alternatívu pre lesníkov a obyvateľov regiónu. “V tejto situácii nepredpokladám schválenie dobrej zonácie Národného parku Muránska planina podľa medzinárodných kritérií. Bez prevodu štátnych pozemkov, posilnenia kompetencií národných parkov a komplexného plánu rozvoja to nebude úspešný príbeh. Takto to bude skôr odstrašujúci príklad, ktorý zabrzdí zmeny v ďalších územiach,“ vyjadril obavy Erik Baláž.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.