Kategórie

Zlodeja budúcich dôchodkov chce prikryť OĽaNO a Sme rodina. Spolu ich vyzýva k zodpovednosti za budúcnosť krajiny

Smer sa rozhodol zachrániť si zvyšky preferencií za každú cenu a nebráni sa ani tomu, že to zruinuje ekonomiku tejto krajiny a oberie mladých ľudí o dôchodky.

SPOLU – občianska demokracia ponuky Smeru jednoznačne odmietla. „Približne pred týždňom poslanec Podmanický SPOLU – občiansku demokraciu vyzval, ako aj viacero opozičných strán, aby sme navrhli, za aké zmeny smeráckeho návrhu na zastropovanie odchodu do dôchodku by sme vymenili naše hlasy. Tento návrh sme rovno odmietli, pretože SPOLU sa nebude líškať občanom krátkozrakými opatreniami a priživovať sa na smeráckom kupovaní voličov. Pre SPOLU je neprijateľné, aby sa zavádzali neudržateľné opatrenia, na ktoré doplatia naše deti a celá krajina,“ vysvetlil podpredseda SPOLU Jozef Mihál.

Opozičné strany OĽaNO a Sme rodina však na udičku nadšene skočili a so Smerom sa dokonca v populizme začali pretekať a ponúkať ešte nižší vek odchodu do dôchodku. „Smer chytil Igora Matoviča a Borisa Kollára na lacnú návnadu. Povolil im podieľať sa svojou troškou na demontáži dôchodkového systému, ak poskytnú hlasy v parlamente,“ komentuje rozhodnutie opozičníkov Miroslav Beblavý a vyzýva ich, aby prestali hazardovať s budúcnosťou Slovenska: „Jednou z pozitívnych vecí, ktorú vidím na Igorovi Matovičovi, je, že mu vadí korupcia. Nerozumiem, prečo mu korupcia volebná teraz neprekáža. Vyzerá to tak, že Igor Matovič sa bude vďačne bratať aj s jeho arcinepriateľom Ficom, keď mu to prinesie trochu preferencií. Dúfam, že Igor ešte prehodnotí tento škodlivý populizmus a urobí štátnické rozhodnutie. Vyzývam rovnako aj Borisa Kollára, aby sa zachoval zodpovedne.“

OĽaNO si zadalo v Rade pre rozpočtovú zodpovednosť vypracovať rešerš, čo by zastropovanie dôchodku na výške 65 rokov spôsobilo verejným financiám. RRZ toto opatrenie jednoznačne neodporučila, no ako sme sa dozvedeli z médií, OĽaNO sa odporúčaním riadiť nemieni. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť konštatovala, že Slovensko má starnúcu populáciu a okolo roku 2038 by sa dôchodkový systém stal neudržateľným, dôchodky by začali prudko klesať a deficity Sociálnej poisťovne by naopak rýchlo rástli.

Jozef Mihál konštatoval, že taktika Smeru sa spolieha na neinformovanosť voličov. Starších občanov, ktorí obyčajne volia Smer, by sa totiž zastropovanie vôbec nedotklo, ale ovplyvnilo by negatívne ľudí v strednom veku a ich deti. „Tieto hrozby by mali zaujímať každého pracujúceho. Ak máte viac ako 45 rokov, skorší odchod do dôchodku sa vás nedotkne. Ak máte dnes 50 rokov, budete pravdepodobne poberať dôchodok ešte aj okolo roku 2050. Pôjde o európsky dôchodok alebo žobračenku?“ pýta sa Jozef Mihál a dodáva: „Veríme, že voliči nie sú hlúpi a prekuknú Smer. Neskorší odchod do dôchodku zatiahnu mladí ľudia aj s úrokmi.“