Zaviazali sme sa Slobode zvierat, že predložíme zákon o zákaze držania psov na reťazi | SPOLU — občianska demokracia

Zaviazali sme sa Slobode zvierat, že predložíme zákon o zákaze držania psov na reťazi

Koalícia PS/SPOLU dnes v útulku Slobody zvierat v bratislavskom Lamači podpísala záväzok, že po voľbách predloží do parlamentu zákon, ktorý zakáže držanie psov na reťazi. Koalícia PS/SPOLU je zatiaľ jediný politický subjekt, ktorý reagoval na výzvu Slobody zvierat.

Minulý rok sa v parlamente hlasovalo o zákaze držania psov na reťazi. Aj keď zákon v prvom čítaní v parlamente prešiel, poslankyňa za SNS ho nakoniec stiahla pre nezhody vo výboroch. V platnosti tak ostáva stav, ktorý ošetruje Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva. Tá však nerieši zákaz držať psa na reťazi. Naopak, určuje podmienky jeho držania na reťazi, čim prehlbuje súčasnú nevyhovujúcu situáciu.

„V súčasnosti je držanie psa podmienené denným púšťaním, ktoré však nikto nevie skontrolovať. Nik nedokáže majiteľovi, že psa nepúšťa. A tak kontrola odíde a psík ostáva uväznený na reťazi bez nádeje na pomoc, často celý svoj život. Kontrola, náprava, ochrana a záchrana psa sú tak podľa jestvujúcej legislatívy nevykonateľné,“ vysvetľuje Silvia Čaňová, koordinátorka kampane Stop reťaziam, ktorú vedie Sloboda zvierat.

Kandidáti a kandidátky PS/SPOLU Martin Poliačik, Tamara Stohlová, Jaroslava Lukačovičová a Tomáš Halász sú milovníkmi zvierat a dlhodobo sa venujú zlepšovaniu ich situácie. Koalícia PS/SPOLU sa preto zaviazala tento problém riešiť. Poslanec PS/SPOLU Martin Poliačik, ktorý má doma dvoch útulkáčov, pri podpisovaní vyhlásenia Slobody zvierat povedal: „Mnohí v PS/SPOLU sa téme ochrany zvierat venujeme roky. Od zmeny definície zvieraťa v našej legislatíve cez protimnožiteľský zákon až po aktivity ako dnešná, ktorej cieľom je zákaz držania psov na reťaziach. Verím, že táto niekoľkoročná snaha raz vyústi do toho, že budeme mať jeden moderný a komplexný zákon o ochrane zvierat.“

Tejto téme sa intenzívne venuje aj kandidátka a odborníčka na ochranu zvierat PS/SPOLU Tamara Stohlová, ktorá má u seba doma dočasku. „Práve psy držané na reťaziach bývajú často tie najhoršie prípady, ktoré sa dostanú do útulkov. S omrzlinami, otvorenými ranami na krku či s neliečenými zlomeninami. Pes na reťazi nemá možnosť napĺňať svoje prirodzené potreby pohybu, činnosti, sociálnej interakcie s okolím,“ dodala Stohlová.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.