Vyzývame premiéra, nech urobí poriadok s ministrom Gálom | SPOLU — občianska demokracia

Vyzývame premiéra, nech urobí poriadok s ministrom Gálom

Je najvyšší čas, aby predseda vlády Pellegrini prestal situáciu okolo bývalej štátnej tajomníčky Jankovskej iba komentovať a začal konať. Koalícia PS/SPOLU vyzýva premiéra, aby si v prvom rade urobil poriadok s ministrom spravodlivosti Gálom, ktorý odmieta podať návrh na disciplinárne konanie proti sudcom a sudkyniam z Kočnerovej Threemy.

Včera koalícia PS/SPOLU vyzvala G. Gála a L. Praženkovú, aby využili svoje kompetencie a začali disciplinárne konanie voči sudkyni Jankovskej a ďalším a pozastavili im výkon sudcovských funkcií, pretože komunikácia s mafiou bez ohľadu na prípadnú trestnoprávnu dohru je jasným dôvodom na disciplinárne konanie.

Podľa programového lídra PS/SPOLU M. Beblavého však minister Gál naďalej pokračuje v dvojmesačnej ignorácii svojich kompetencií. “Je úlohou ministra Gála svoje kompetencie využiť a konať. A je povinnosťou premiéra od člena svojej vlády vyžadovať výsledky. Prázdnych rečí už majú ľudia na Slovensku plné zuby,” povedal Beblavý. Úloha premiéra a ministra sa podľa neho nekončí tým, že sa zbavili priamej politickej zodpovednosti za Kočnerovu figúrku, ktorá mala politické krytie priamo od predsedu Smeru.

Zuzana Števulová, gestorka koalície PS/SPOLU pre spravodlivosť hovorí, že Jankovskej návrat do sudcovského talára poškodzuje dôveru ľudí v spravodlivosť a minister Gál by mal konať a využiť svoju právomoc. “Dotknutí sudcovia a sudkyne podozriví z kontaktov na mafiu naďalej pracujú na súdoch, čo naďalej poškodzuje dôveru ľudí v spravodlivosť. Je potrebné to okamžite riešiť,” povedala Števulová.
Minister Gál dokonca vyzýval vyšetrovateľov na vznesenie obvinenia, hoci žiadne trestné stíhanie voči dotknutým sudcom a sudkyniam sa zatiaľ nevedie. Pavel Nechala, expert SPOLU – občianskej demokracie na spravodlivosť a právny štát, považuje za neprípustné ovplyvňovanie vyšetrovateľov zo strany ministra Gála: “Členovia vlády sa nesmú miešať polícii do práce. Minister Gál vyzýva vyšetrovateľov na vznesenie obvinenia, pričom nepozná dôkaznú situáciu. Predčasné vznesenie obvinenia tak môže  pomôcť podozrivým osobám. Správanie ministra Gála vyzerá opäť tak, že ak by mal záujem podozrivé osoby chrániť, nekonal by inak,” uzavrel Nechala. 

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.