Vysvedčenie pre vládu: slovenské mzdy rástli najpomalšie vo V4. Podľa Beblavého a Mihála zo SPOLU treba znížiť odvody | SPOLU — občianska demokracia

Vysvedčenie pre vládu: slovenské mzdy rástli najpomalšie vo V4. Podľa Beblavého a Mihála zo SPOLU treba znížiť odvody

Vláda zavádza, ak prezentuje rast miezd ako úspech. Jozef Mihál a Miroslav Beblavý zo SPOLU – občianskej demokracie zistili, že na Slovensku naďalej rastú mzdy najpomalšie v regióne V4. Vláda s tým nevie nič spraviť, lebo to sama spôsobila. My v SPOLU vieme, ako dobehnúť rast u našich susedov – treba znížiť odvody.

Nízky rast platov u nás nie je sezónnym výkyvom, ale dlhodobým trendom. Od nástupu súčasnej vlády v marci 2016 až po druhý kvartál 2018 sa mzdy na Slovensku zvýšili v priemere len o 11,4%. Oveľa rýchlejšie vzrástli v Poľsku, v eurách až o 14%, a v Českej republike a v Maďarsku o viac ako 20%. Podľa predsedu SPOLU – občianskej demokracie Miroslava Beblavého ide o jasný dôkaz, že výkon slovenskej ekonomiky a vládna politika nevedia naplniť peňaženky ľudí: „Naši vlastní susedia sa nám vzďaľujú, Česká republika, ktorú sme vďaka ekonomickým reformám dobiehali, je opäť v úniku. To platí aj pre Maďarsko, na ktoré sa zvykneme pozerať ekonomicky zhora. Vláda sa naozaj nemá čím chváliť.“

Priemerný rast miezd od marca 2016 – Slovensko na poslednom mieste

Rast miezd v domácej meneRast miezd v EUR
Maďarsko26,8%22%
Česká republika16%21%
Poľsko12,4%14%
Slovensko11,4%11,4%

Zdroj: štatistické úrady V4, ECB

Slovenské zaostávanie sa nezmenšuje – aj podľa najnovších údajov zaostávame za českými mzdami o 20%. Pred dvoma rokmi bol rozdiel medzi Českou republikou a Slovenskom 100 euro mesačne. Dnes je to dvojnásobok. Aj Maďarsko, ktoré dlhodobo zaostávalo, nás predbehlo – priemerná mzda v Maďarsku bola v 2. štvrťroku 1008 eur. Smer podľa podpredsedu SPOLU Jozefa Mihála a expertky SPOLU na dane, odvody a podnikateľské prostredie Jaroslavy Lukačovičovej plánuje odvody ešte zvyšovať. „Vlády Smeru po sebe vždy nechali vyššie odvody a táto vláda v tom chce pokračovať. Ako sme zistili, zajtra sa chystá na výbore poslanec Smeru predložiť návrh na ďalšie zvýšenie. Ľuďom už stačilo,“ konštatovala Lukačovičová.

Predseda SPOLU Miroslav Beblavý pripisuje nízke platy na Slovensku vládam SMERu. „Vláda dlhodobo zanedbávala mzdy a predávala Slovensko ako krajinu lacnej pracovnej sily. Odvody na Slovensku sú obrovské, Smer rozdá vždy jednu zlatku, dve si zoberie späť a jedna z nich sa im po ceste stratí. Musíme znížiť odvody a nechať ľuďom viac peňazí, ktoré zarobia,“ dodáva Beblavý.

Poslanci za SPOLU – občiansku demokraciu opakovane predkladajú zákony, ktoré by zvýšili čistú mzdu pracujúcim. Už na tejto parlamentnej schôdzi navrhujú spravodlivejší systém minimálnej mzdy, kde by si štát na daniach a odvodoch od najmenej zarábajúcich bral menej ako doteraz.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.