Kategórie

Vyjadrenie k pôsobeniu Zuzany Šubovej v strane SPOLU – občianska demokracia

V SPOLU - občianska demokracia dlhodobo a preukázateľne bojujeme s korupciou. Vrátane tej, ktorá súvisí s eurofondami. Pani Šubovú sme k nám vzali dobrovoľne a umožnili sme jej dostať sa na viaceré pozície v strane aj mimo nej. Mrzí nás, že pani Šubová u nás nebola spokojná s podporou, ktorú sme je poskytli. Vznášanie nepodložených obvinení a vyrábanie neexistujúcich káuz pred voľbami však Slovensku ani ľuďom nepomôže. Je to naopak presne ten typ politiky, ktorá drží Smer a Roberta Fica pri moci už vyše desaťročie.

Pani Šubová pracovala na ministerstve pôdohospodárstva, kde upozornila na pochybné poradenské služby Deloitte. V našom tíme si vážime odvahu a pracovitosť a preto sme privítali, keď sa rozhodla vstúpiť do SPOLU. Po tom, čo odišla z ministerstva pôdohospodárstva, sme Zuzanu Šubovú verejne a preukázateľne podporovali v jej boji za čistejšie eurofondy. Viackrát som sa s ňou osobne stretol, aby som jej poradil a povzbudil ju v jej snahe. Žiaľ, nie vždy to bolo v ideálnych podmienkach, ale tak SPOLU funguje. Ja sám nemám kanceláriu, asistenta, ani kávovar.

V komunálnych voľbách sme pani Šubovú radi nominovali a úspešne za SPOLU kandidovala na poslankyňu miestneho zastupiteľstva v Bratislave. Zvolili sme ju aj za členku Etickej komisie našej strany. Sme presvedčení, že na to, aby nám ľudia dôverovali musíme sami dbať na čestnosť a dodržiavanie pravidiel. Úlohou komisie je prešetrovať podnety na porušenie etických štandardov, ktoré sme si ako strana sami stanovili.

Pani Šubová bola dlhodobo nespokojná s tým, že manžel inej členky pôsobí vo firme Deloitte. Zároveň nikdy neuviedla dôvody - konkrétne konanie, alebo napojenie na kauzu, ktorej sa venovala, pre ktoré by pre nás mala byť táto členka neprijateľná. V našej komunikácii som sa jej snažil vysvetliť, že byť niekoho manželkou v SPOLU nepovažujeme za spravodlivý dôvod hodný vylúčenia zo strany. Pani Šubová v našej písomnej konverzácii pôsobila, že moje vysvetlenie rešpektuje, preto som s ňou túto vec ďalej neriešil. Dnes, žiaľ, napriek tomu tvrdí, na základe subjektívnych dojmov, že táto členka má v strane špeciálne postavenie. Nie je to pravda. Uvádzaná členka nemá v strane funkciu ani iné postavenie, ktoré by ju v rozhodovaní o strane zvýhodňovalo oproti iným členom. Pomáha oslovovať voličov, rozdáva letáky či kávu v uliciach ako každý iný člen. Od tejto členky SPOLU prijalo v niekoľkých platbách 520 eur za členské a mimoriadne členské.

Pani Šubová nakoniec zo SPOLU odišla v polovici februára potom, ako sa nedostala na kandidátku do Európskeho parlamentu. Keďže sme uzavreli koalíciu s PS, z pôvodne zamýšľaných 14 miest sme do volieb nakoniec nominovali len 7 kandidátov. Aj mnohí ďalší mimoriadne kvalitní kandidáti sa tak na kandidátku nedostali. Pani Šubová bola dlhodobo nespokojná aj preto (a to som pochopil až neskôr), že očakávala od SPOLU servis na vyššej úrovni, než sme boli schopní poskytnúť. Chcela sa efektívnejšie venovať svojej protikorupčnej kauze, čomu plne rozumiem. SPOLU je však zatiaľ mimoparlamentná strana, ktorá funguje len z členských príspevkov, maximálne úsporne. Každý poslanec či poslankyňa má v strane aj ďalšiu funkciu, aby suplovali prácu zamestnancov, ktorých nemáme dostatok. Každý náš zamestnanec robí dve až tri funkcie, aby sme zabezpečili základné fungovanie. Žiaľ, dnes nemáme zdroje na protikorupčný tím, ktorý si pani Šubová predstavovala.

Je nám ľúto, že u nás pani Šubová nebola spokojná a pevne veríme, že v budúcnosti budeme mať príležitosť spolupracovať s ňou aj so stranou SaS, v ktorej v súčasnosti pôsobí. Mrzí nás však, že sa svoje pochybnosti rozhodla verejne komunikovať bez uvedenia všetkých relevantných faktov. Navyše krátko pred voľbami na tlačovej konferencií, ktorá sa nás netýkala. Pani Šubová svojim neúplným vyjadrením založeným prevažne na jej dojmoch vzniesla voči SPOLU neoprávnené podozrenie, ktoré sme nemohli nechať bez reakcie.