Vráťme deťom budúcnosť, vyzval Hipš a symbolicky zložil stoličky z lavíc | SPOLU — občianska demokracia

Vráťme deťom budúcnosť, vyzval Hipš a symbolicky zložil stoličky z lavíc

Podľa strany SPOLU musí byť vzdelávanie detí a mladých ľudí hlavnou prioritou našej krajiny. Preto by mala vláda školy otvárať ako prvé a zatvárať ako posledné.

Predseda strany SPOLU Juraj Hipš v stredu na tlačovej konferencii pred Úradom vlády symbolicky zložil stoličky z lavíc a vyzval vládu, aby čo najskôr otvorila školy. Výzvu podporilo za tri dni na stránke otvormeskoly.sk viac ako 10 000 občanov. “Vzdelávanie detí a mladých ľudí musí mať v našej krajine prioritu aj v čase pandémie. Vo väčšine západných krajín majú školy prednosť pred otvorením kín, divadiel alebo plavární. Je neprípustné, aby sme otvárali školy ako posledné spoločne s nočnými klubmi, ako sa tomu dialo počas prvej vlny,” povedal Hipš.

Zatváranie škôl pritom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča ako poslednú možnosť v boji proti pandémii. “Napríklad v Írsku alebo Holandsku aj počas lockdownov školy ponechali otvorené. Napriek tomu sa im podarilo zraziť počet pozitívnych prípadov,” dodáva Hipš.

Predseda strany SPOLU poukazuje na to, že podľa štatistík ostalo počas prvej vlny korony 50-tisíc deti bez akéhokoľvek vzdelávania a ďalších 130-tisíc sa vzdelávalo iba prostredníctvom pracovných listov. Teraz ostali školy znovu sedem týždňov zatvorené. “Som v kontakte s učiteľmi, ktorí sa zhodujú na tom, že dištančné vzdelávanie je náročné nielen pre žiakov, ale aj pre učiteľov,” hovorí Hipš, ktorý zorganizoval sériu bezplatných webinárov pre učiteľov ako zvládať dištančné vyučovanie. 

Sťažujú sa aj rodičia. Tí okrem svojej práce musia zvládať aj pomoc s dištančným vzdelávaním svojich detí. Zároveň je množstvo detí, ktorým rodičia pomôcť nevedia. Sú to mnohokrát rodičia – samoživitelia, ktorých deti sú samé doma od rána do večera alebo deti zaneprázdnených rodičov.

Na deti a ich sociálne väzby má podľa Hipša zatvorenie škôl devastačné účinky. Podľa dostupných štúdií majú zatvorené školy vplyv na zhoršenie vzdelávacích výsledkov, na zvýšenie rizika predčasného ukončenia školskej dochádzky, čo môže vyústiť do nižších príjmov a prehlbovaniu rozdielov. “Vráťme našim deťom budúcnosť a otvorme školy čo najskôr,” vyzval vládu predseda strany SPOLU Juraj Hipš

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.