Vládna koalícia odsabotovala vznik úradu na ochranu whistleblowerov | SPOLU — občianska demokracia

Vládna koalícia odsabotovala vznik úradu na ochranu whistleblowerov

Pri príležitosti medzinárodného boja proti korupcii Vám posielam tlačovú správu, ktorou reagujeme na fakt, že kvôli obštrukciám vlády a poslancov koalície rok od schválenia zákona nevznikol úrad na ochranu whistleblowerov a v tomto volebnom období sa už nezriadi. Voľba predsedu už nemá kedy prebehnúť, keďže schôdze NRSR boli v tomto období ukončené koaličnými stranami. Ak dajú voliči koalícii PS/SPOLU dôveru vo voľbách, tento stav urýchlene napraví, pretože odvážni ľudia, ktorí oznamujú korupciu, si zaslúžia ochranu.

Expert PS/SPOLU na boj s korupciou Pavel Sibyla konštatuje, že súčasná koalícia nemá skutočný záujem chrániť oznamovateľov korupcie.  “Patríme ku krajinám s najnižším počtom chránených oznamovateľov, keďže odvážni ľudia necítia a nevidia, že štát ich ochráni a pomôže v riešení prípadu, na ktorý upozornili. Preto mala táto agenda prejsť od inšpektorátov práce na nový whistleblowerský úrad so silnými kompetenciami a kvalitnými právnikmi orientujúcich sa na chránené oznamovanie,” vysvetľuje Sibyla.

V novembri 2018 bol schválený vládny návrh zákona na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, v ktorom sa aj ustanovil vznik Úradu na ochranu oznamovateľov. Bol schválený veľkou väčšinou hlasov – 129, a začal platiť od 1.3.2019.

Ihneď potom vznikla odborná komisia, ktorá mala na starosti proces výberu kandidátov na post predsedu úradu. Súčasťou výberu bolo aj verejné vypočutie uchádzačov. Komisia posunula vláde na schválenie dve najlepšie uchádzačky. Následne, v júni, vláda predložila tieto uchádzačky na voľbu v NR SR, no žiadna z nich nezískala potrebný počet hlasov.“Niektorí vládni poslanci sa obhajovali, že o kandidátkach nemali dostatok informácií, hoci všetky informácie o nich boli zverejnené na internete, rovnako aj záznam z verejného vypočutia,” hovorí Sibyla.

Komisia zopakovala celý výber, vybrala podľa nej dvoch najlepších uchádzačov a začiatkom novembra ich predložila vláde na schválenie. Vláda návrh schválila minulý týždeň, ale voľba predsedu úradu sa nedostala na program poslednej schôdze parlamentu v tomto volebnom období, a tak sa úrad nezriadi.

Expert na transparentnosť PS/SPOLU Pavel Nechala sa podieľal na tvorbe predmetného zákona a problematike ochrany whistleblowerov sa venuje už viac ako 10 rokov. Je sklamaný, ako vláda sabotuje zriadenie potrebného úradu:  “Vládnej koalícii nestačilo trištvrte roka, dve verejné vypočutia a ani štyria veľmi kvalitní kandidáti, aby dokázala zvoliť predsedu úradu a aby tak úrad konečne vznikol. To hovorí za seba, aký je v skutočnosti postoj Smeru, SNS a Mostu-Híd k oznamovaniu korupcie.” 

Pavel Sibyla uviedol, že koalícia PS/SPOLU tento stav napraví, ak jej ľudia dajú vo voľbách dôveru, aby mali odvážni ľudia, ktorí sa rozhodli ohlásiť korupciu vo svojom okolí ochranu, ktorú si zaslúžia.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.