Vallo zvládol výberové konania na šéfov mestských podnikov. PS a SPOLU budú presadzovať rovnaký postup pri riadení štátnych podnikov | SPOLU — občianska demokracia

Vallo zvládol výberové konania na šéfov mestských podnikov. PS a SPOLU budú presadzovať rovnaký postup pri riadení štátnych podnikov

Primátor Matúš Vallo

Matúš Vallo v Bratislave mení spôsob robenia politiky. Vybral šéfov mestských podnikov pomocou nezávislých komisií – transparentne a bez politikárčenia. Rozhodujúce pre úspech kandidátov boli osobné a odborné kvality uchádzačov. Koalícia PS a SPOLU chce jeho úspech zopakovať aj na národnej úrovni a dosiahnuť odborné, hospodárne a čestné spravovanie prostriedkov štátu.

“Urobili sme všetko pre to, aby mestské podniky v budúcnosti riadil profesionálny tím a stali sa symbolom profesionálne riadených podnikov s dobrými hospodárskymi výsledkami a nie symbolom nekalých praktík, na ktoré by mesto doplácalo,” povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo. Stotožnil sa s odporúčaniami výberovej komisie a minulý týždeň mestské zastupiteľstvo na jeho návrh schválilo šéfov nových podnikov vybraných podľa jasných a transparentných pravidiel.  K procesu výberu nebola vznesená žiadna vážnejšia námietka. 

Koalícia PS a SPOLU hodnotí doterajšie výsledky Matúša Valla ako úspech. “Veci a úspechy, ktoré dosiahli Matúš Vallo a ľudia, ktorí s ním robia na magistráte, sú perfektnou ukážkou toho, ako sa dlhodobo zaseknuté problémy dajú riešiť, ak sa namiesto hádok sústredíme na riešenia. Práve preto PS a SPOLU podporovala Matúša a jeho tím v Bratislave a teraz chceme túto generačnú zmenu ponúknuť Slovensku. Tie najlepšie nápady chceme po voľbách implementovať na celoštátnej úrovni,” podotkol Michal Truban, predseda Progresívneho Slovenska.

Miroslav Beblavý, líder SPOLU, celoštátnu ambíciu koalície potvrdil. Profesionálny výber štátnych manažérov považuje za jedno opatrení, ktorým chcú zmeniť štýl politiky na Slovensku. “Koalícia PS a SPOLU sa verejne zaväzuje, že ak dostaneme od ľudí dôveru v parlamentných voľbách, presadíme rovnaké pravidlá výberu manažérov štátnych firiem. Je to veľmi dôležité pre zmenu politiky na Slovensku, pretože len 15 najväčších štátnych a pološtátnych firiem má obrat 7,3 miliardy eur, čo je polovica príjmov štátneho rozpočtu. O členoch predstavenstiev bude rozhodovať iba odbornosť a charakter, nie koaličná rada a zákulisné dohody. Miesto pre politickú zodpovednosť a dohľad bude v dozornej rade,” povedal Beblavý.

Koalícia PS a SPOLU sa pred viac ako rokom dohodla s Matúšom Vallom na tom, že ak sa stane primátorom, zásadne zmení spôsob, akým sú riadené a spravované mestské podniky. 

Po voľbách pripravili líder SPOLU Miroslav Beblavý so šéfom magistrátu Ctiborom Košťálom podrobné pravidlá výberových konaní pre vedenie mestských podnikov. Ich cieľom bolo vytvoriť skutočnú súťaž medzi kandidátmi a podmienky pre výber tých najlepších ľudí. Obsahovali napríklad zapojenie profesionálov z oblasti ľudských zdrojov či všeobecne rešpektovaných manažérov do výberových komisií, previerky integrity kandidátov, ale aj verejnú prezentáciu a vypočutia uchádzačov. Výrazné zlepšenie procesu konštatovala aj nezisková organizácia Transparency International na Slovensku. 

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.