V kauze Istrochem sa za rok nič nezmenilo, hodnoty škodlivých látok narástli | SPOLU — občianska demokracia

V kauze Istrochem sa za rok nič nezmenilo, hodnoty škodlivých látok narástli

Výsledky najnovších rozborov vody, ktoré si dala spraviť strana SPOLU potvrdili, že alarmujúca situácia v Istrocheme pretrváva. Predstavitelia strany upozorňujú na nečinnosť ministerstva životného prostredia.

Výsledky čerstvých rozborov vody zo studní zasiahnutých ekologickou katastrofou Istrochemu v Bratislave priniesli alarmujúce zistenia. “Stúpli koncentrácie väčšiny nebezpečných chemikálií, vrátane karcinogénnych pesticídov a stúpol aj celkový počet látok, ktoré prekračujú zákonné limity,” hovorí odborníčka strany SPOLU na životné prostredie Tamara Stohlová, ktorá dala najnovšie rozbory vypracovať.

Ministerstvo životného prostredia nekoná. Desaťtisíce ľudí v zasiahnutých oblastiach stále žijú v bezprostrednej blízkosti masívneho znečistenia, a to všetko bez informácií, ako si môžu chrániť zdravie. Ministerstvo navyše za celý rok neiniciovalo základné administratívne konania, ktoré by umožnili vyčistiť toto územie a zabrániť šíreniu kontaminácie smerom na zásobáreň pitnej vody na Žitnom ostrove,” dodáva Stohlová

V júni 2020 environmentalistka strany SPOLU Tamara Stohlová odhalila roky utajované informácie o znečistení pesticídmi, arzénom, olovom či PCB látkami v širšom centre Bratislavy. Po roku nečinnosti vlády si strana SPOLU nechala opätovne vypracovať rozbory vody, ktoré nepreukázali zlepšenie situácie, práve naopak. Stúpli koncentrácie väčšiny škodlivých chemikálií aj celkový počet látok, ktoré prekračujú zákonom stanovené limity pre kvalitu vody.

Alarmujúce je najmä zvýšenie koncentrácie karcinogénneho izoproturónu, ktorý prekračuje limit deväťnásobne alebo chloridazonu, ktorý prekračuje limit 122-krát. „Minister Budaj hral celý rok komunikačné hry s dnešným vlastníkom areálu, českým premiérom Babišom, hoci tomu už v minulosti štát potvrdil, že za odstránenie katastrofy nenesie zodpovednosť. Je lákavé ukazovať prstom na známeho oligarchu, no ľuďom, ktorí žijú v rizikovom prostredí, to dnes nijako nepomôže,” hovorí Stohlová zo SPOLU.

“Aj poslanecký návrh ohľadom financovania odstraňovania envirozáťaží, ktorý bol predložený na júnovú schôdzu, sa dal vytvoriť v súbehu s krokmi, ktoré pomôžu chrániť zdravie ľudí a smerujú k reálnemu odstráneniu znečistenia. Ministerstvo premárnilo čas a riešenie envirozáťaže sa odložilo o ďalší rok – to je ďalší rok života v kontaminovanom prostredí,” konštatuje Stohlová.

Strana SPOLU minulý rok odhalila 10 rokov utajovanú správu o environmentálnej záťaži pod areálom bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova. Následne odobrala vzorky zo studne z obytnej zóny zasiahnutej znečistením, ktoré ukázali katastrofálny stav podzemnej vody. Upozornila zároveň aj na možné ohrozenie kúpaliska Zlaté piesky. „Ministra Budaja sme vyzvali na okamžité konanie v záujme ochrany zdravia zasiahnutých obyvateľov. Ubehol rok a situácia sa vôbec nepohla. Obyvatelia okrem našich odporúčaní týkajúcich sa používania vody zo studne v bezprostrednej blízkosti bývalej továrne nedostali žiadne ďalšie informácie od kompetentných úradov, hoci vieme, že znečistenie sa rozšírilo oveľa ďalej. Ministerstvo navyše neiniciovalo ani začatie základných administratívnych procesov, ktoré by viedli k odstráneniu záťaže. Považujeme to za hrubé porušenie povinností dotknutých orgánov,” informuje Stohlová.

„Táto vláda s obľubou hovorí o ochrane života a detí. V tejto oblasti žijú desiatky tisíc ľudí, ktorí nemajú vidinu riešenia a namiesto informácií, ktoré by im umožnili chrániť seba a svoje rodiny, zažívajú len chaos. Ohrozený je aj Žitný ostrov, najväčšia zásobáreň pitnej vody na Slovensku. Dosť bolo rečí a robenia marketingu, žiadame konkrétne riešenia v záujme ochrany zdravia a životného prostredia, ”  dodáva na záver predseda strany SPOLU Juraj Hipš.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.