Kategórie

Ústavný súd sa stal ďalším bojiskom o slušnosť a spravodlivosť na Slovensku

Ústavný súd sa stáva ďalším bojiskom o slušnosť a spravodlivosť na Slovensku. Kandidatúra Roberta Fica i ďalšie koaličné nominácie ukazujú, že si predstavitelia vládnej väčšiny mýlia najdôležitejšiu súdnu inštitúciu v krajine s politickou trafikou.

„Musíme urobiť všetko pre to, aby sme im zabránili zabetónovať sa na ústavnom súde na 12 rokov, zabezpečiť papalášsku imunitu sebe a súčasným mocným, ktorý sa majú prečo báť ozajstnej spravodlivosti,“

hovorí predseda SPOLU Miroslav Beblavý.

„Ústavný súd máme na to, aby chránil základné práva a slobody ľudí na Slovensku. Nie na to, aby bol miestom politického útočiska pre človeka, ktorý opakovane ukázal, ako veľmi právnym štátom a spravodlivosťou pohŕda.“

O pozíciu kandidátov na sudkyne a sudcov ústavného súdu sa uchádza 40 právničiek a právnikov. Medzi nimi sú viacerí odborníci, ktorých SPOLU dokáže bez problémov podporiť. Neexistuje žiadna reálna prekážka, aby parlament zvolil 18 kandidátov, s ktorých si prezident môže vybrať 9 kvalitných ústavných sudcov.

Prezident Andrej Kiska sa opakovane pomerne jasne vyjadril, že pán Fico u neho ako kandidát na ústavného sudcu nemá šancu. Aj prezidentský kandidát Róbert Mistrík, ktorého strana SPOLU podporuje, menovanie pána Fica jednoznačne vylúčil. Táto otázka je na mieste aj pre ostatných kandidátov na prezidenta.

„Ak teda dôjde k obštrukciám, špekuláciám s čakaním na nového prezidenta, či problémom s voľbou plného počtu kandidátov v Národnej rade, stane sa tak iba vtedy, keď bude parlamentná väčšina ochotná obetovať ústavný súd, stabilitu a fungovanie ústavných inštitúcií v mene politického dôchodku jedného jediného človeka - Roberta Fica,“

pokračuje Miroslav Beblavý.

Sudcovia ústavného súdu majú v rukách veľkú moc. Do rúk nového predsedu či predsedníčky ústavného súdu musí v júni zložiť sľub novozvolený prezident Slovenskej republiky. Obštrukcie, či špekulácie v parlamente teda môžu mať veľmi vážne dôsledky. Nesmieme dopustiť, aby sa ústavný súd stal ďalšou korisťou Smeru, jeho predsedu a všetkých, ktorým bezprávie na Slovensku vyhovuje.

Strana SPOLU vyzýva predstaviteľov koaličných strán, aby nešpekulovali a zabezpečili riadnu a dôstojnú voľbu kandidátov na sudkyne a sudcov ústavného súdu. Podľa zákona to bude verejná voľba, ak koaličná väčšina nerozhodne inak a takou by aj mala byť.