Kategórie

Týždeň na cestách Mira Beblavého

V politike človek aj o sebe zistí nové veci. Napríklad, že ma celkom baví kampaňovať. Opäť som si to uvedomil uplynulý týždeň, keď som pred komunálnymi voľbami chodil podporiť našich kandidátov najmä po východnom Slovensku.

Samozrejme, záleží, ako kampaňujete. Dnes už chvalabohu ľudia nemajú záujem o mítingy na námestiach, kde im z vysokého pódia rozprávate o krajších zajtrajškoch. To ma nikdy nebavilo a asi mi to ani nešlo. Ale rozhovory s reálnymi ľuďmi o tom, čo ich ťaží a trápi, to je jedna z najzaujímavejších vecí v politike. Veľmi rýchlo zistíte, čím žije Slovensko a nemusíte platiť drahé peniaze agentúram.

Kampaňovanie na východe

Napríklad v Humennom som na vlastné oči videl strach ľudí z Jany Vaľovej, ale aj nádej v podobe protikandidáta Miloša Merička, z ktorého už na prvý pohľad ide pokoj a slušnosť.  . V Michalovciach mi rozprávali neuveriteľnú príhodu o tom, ako SMER vydieral a kupoval známe osobnosti, aby kandidoval, lebo inak vie, že prehrajú ešte aj v tejto bašte. A keď som sa ich spýtal, odkiaľ to majú, tak priamo od tých vydieraných kandidátov. Vo Vranove mi vysvetlili, ako môže opakovane vyhrať primátor, ktorý pre mesto veľa neurobil, ale vie naozaj pekne rozprávať s ľuďmi. V Šarišských Dravciach som videl opozičného starostu, ktorý napriek tomu dokázal za 12 rokov získať a preinvestovať v menšej dedine 13 miliónov najmä z eurofondov a ku každej stavbe vie do posledného šróbiku vysvetliť, odkiaľ a kam išli. V Prešove a Poprade je taká nespokojnosť so súčasnými primátormi, že ľudia seriózne zvažujú zvoliť aj bývalých primátorov, ktorých pred 4 rokmi vyhnali. Za SPOLU sme im v oboch mestách ponúkli lepšiu alternatívu, tak uvidíme, ako to dopadne. A v Košiciach som videl takú vôľu vyhnať SMER, že ešte aj SMER reálne stavil na kandidátku, ktorá je akože nezávislá. Neveríme, že na to Košičania skočia.

No najmä som zažíval smútok mnohých, ktorí majú všetky deti v Bratislave alebo ďalej na západ, ale aj odhodlanie mnohých zmeniť situáciu k lepšiemu. Videl som opravené námestia, ale aj 500 eurové platy. Komunálne voľby sú príležitosť nielen vybrať lepšieho údržbára historického centra, ale niekoho, kto mesto či obec posunie vpred aj ekonomicky a sociálne. Práve na východe je najlepšie vidno, že aj v objektívne ťažkej situácii môže dobrý primátor či starosta urobiť veľa dobrého.

Moja prvá podomovka

Po návrate domov som ešte stihol cez víkend trochu kampaňovania v Bratislave, konkrétne Podunajských Biskupiciach. Prvýkrát som zažil takzvaný door-to-door, teda, že normálne zvoníte ľuďom a rozprávate s ním. Bol som s našim kandidátom na starostu Romanom Lamošom a očakával som všeličo. Keď pri prvých dverách vybehol zvnútra veľký pes, hovorím – presne tohto som sa bál. Nakoniec to však dopadlo veľmi príjemne. Ľudia boli veľmi priateľskí a zjavne si užívali, že môžu porozprávať o tom, čo ich trápi.  Napríklad o tom, že v niektorých základných školách sa nevarí, lebo nevedia zohnať kuchárky. Myslím, že nastáva čas pre primátorov a starostov investovať nielen do stavieb, ale aj do ľudí. Lebo bez ľudí aj najkrajšie námestia a najnovšie kuchyne nemajú zmysel.