Kategórie

Týždeň Mira Beblavého

O tom, ako vám Beblavý a Mihál zvýšia mzdy, o predraženej kampani štátnych lesov a mojom tajnom rodinnom dedičstve.

Dedičstvo

Bol som v rodnom kraji. Rodina Beblavých pochádza z Vrboviec pri Myjave. Minulý týždeň sme v neďalekej Skalici spolu s kampaňou Roberta Mistríka zorganizovali diskusiu s občanmi. Idúc z Nového Mesta nad Váhom som prechádzal miesta, kam ma v detstve brávali dedo aj otec – Myjavu, odkiaľ v roku 1848 išli slovenskí dobrovoľníci, ale aj Sobotište, kde pôsobil ako farár Pavel Beblavý, autor prvého románu o Jánošíkovi. V Skalici ma pred kultúrnym domom zastavil starší pán, ktorý ako mladý chlapec brigádoval s mojim otcom a strýkom. Tvrdil, že môj pradedo šéfoval pálenici. Zo zdvorilosti som mu neodporoval, ale nič také som si z rodinných historiek nepamätal. Až na priamu otázku môj otec priznal, že aj takéto alkoholické „dedičstvo“ máme.

My sme les - Lesy sme my

Minulý rok spustili občianski aktivisti na čele s Erikom Balážom kampaň My sme les, aby upozornili na barbarské ničenie nášho prírodného bohatstva vrátane národných parkov. Urobili ju celú zadarmo s partiou nadšencov. Reakcia manažmentu štátnych lesov – nie zmena správania, ale brutálne spolitizovaná a predražená protikampaň o tom, že oni sú les za viac ako 1,6 milióna eur. Najviac ma dožralo, keď som zistil, že lesní robotníci, ktorými sa vo videu zaštiťujú, dostávajú podľa kolektívnej zmluvy menej ako minimálnu mzdu podľa Zákonníka práce. S Erikom Balážom sme preto vyzvali na odvolanie manažmentu Lesov SR, ale ministerka zostáva hluchá. Verím, že veci pomôže demonštrácia, ktorú aktivisti chystajú už na tento víkend.

SPOLU za vyššie mzdy

Spustili sme kampaň – Vyššie mzdy a nižšie odvody. Bol to ťažký pôrod, ale s Jožom Mihálom sme natočili kampaňové video o našej priorite, zvýšiť bežným pracujúcim ľuďom čistý príjem. Vymyslel ho režisér Teodor Kuhn, ktorému veľmi pekne ďakujem. Je to iné ako naše bežné veci – ľudské a (nám sa zdá) aj celkom vtipné. Posúďte sami.