Týždeň Mira Beblavého | SPOLU — občianska demokracia

Týždeň Mira Beblavého

Každý týždeň píšem o troch politických zážitkoch, s ktorými sa s Vami chcem podeliť. Tento týždeň nielen o dirigentke z Heľpy, ale aj o rušení angličtiny v školách a papalášoch, ktorí unikajú zodpovednosti.

Dirigentka z Heľpy a zdravotná sestra v zahraničí, ktoré chcú zmeniť Slovensko

Obchádzame Slovensko a stretávame sa s našimi kandidátmi do komunálnych volieb. Sú to doslova stovky zaujímavých príbehov (za SPOLU kandiduje približne 900 ľudí), ale z uplynulého týždňa mi najviac v mysli utkveli dva. Zdravotná sestra, ktorá už 18 rokov pôsobí v zahraničí, sa rozhodla kandidovať na starostku v rodnej vieske pri Michalovciach, pretože sa už nemôže pozerať na jej úpadok. A mladá dirigentka v Heľpe založila aj detský hudobný súbor, ale nedočkala sa od obce žiadnej podpory či pomoci a preto sa rozhodla kandidovať do zastupiteľstva. V SPOLU sme nikdy nerozlišovali „starých“ a „nových“ ľudí, ale len tých, čo majú pracovitosť a charakter od tých ostatných. A tak za nás kandidujú aj úplní nováčikovia, aj dlhoroční komunálni aktivisti a počúvať ich príbehy je jedna z najpríjemnejších vecí, ktoré som v politike zažil, pretože tí ľudia si vybrali nás a sú SPOLU.

Zrušenie povinnej angličtiny a hanba nášho vzdelávania

Slovenské školstvo nutne potrebuje dobré správy a rozvoj. Namiesto toho zažíva hanbu, chaos a rozvrat. Väčšina Slovenska si všimla odyseu okolo rigoróznej práce Andreja Danka. Môžeme si zatiaľ len domýšľať, aká musí byť v tej práci bomba, keď ju Danko na poslednú chvíľu utajil. Ešte väčšou hanbou je vyjadrenie ministerky školstva Lubyovej, ktorá miliónu žiakov povedala, že aj keby to bol plagiát, bolo to pred 20 rokmi a vtedy boli iné pravidlá. Neboli, pani ministerka, etika, slušnosť a vykrádanie cudzích diel sú neprijateľné odjakživa.

V tieni tejto kauzy však zostalo ešte dôležitejšie rozhodnutie ministerky, ktorá chce zrušiť povinnú angličtinu v školách. Je to jedno z najvážnejších zlých rozhodnutí tejto vlády. Angličtina je univerzálny svetový jazyk, ktorý by v tak malej a globalizovanej krajine ako je Slovensko mal vedieť každý. Vidím to na svojich deťoch – investovali sme nemalé peniaze, aby vedeli dobre po anglicky a otvoril sa im celý svet. Ministerka, ktorá zatiaľ nevyriešila žiadny reálny problém školstva, sa snaží zapísať do dejín deštrukciou či – ako by povedal Danko – deštruizmom. Od zavedenia povinnej angličtiny uplynulo 7 rokov a to je čas, kedy sa nejaké opatrenie v školstve začína usádzať. Zrušiť ho práve teraz znamená demoralizovať učiteľov, ktorí už sú aj tak presvedčení, že snažiť sa o čokoľvek nemá zmysel. Príde nový minister a všetko prevráti hore nohami.

Hmotná zodpovednosť – stále platíme za hriechy papalášov, no ideme to zmeniť

Pred mesiacom sme upozornili, že napriek programovému vyhláseniu vlády sme sa nedočkali zavedenia hmotnej zodpovednosti politikov. Naopak, ukázalo sa, že aj najnovšie pokuty za vyčíňanie ex-župana Kotlebu či ex-ministra Draxlera platia slovenskí občania a politikom stačí „politická zodpovednosť“, čo znamená, že sú v pohode. Premiér Pellegrini vtedy priznal chybu, ale za mesiac nič nespravil. Naopak, ministerstvo spravodlivosti nás oficiálne informovalo, že nemá žiadny návrh ani len pracovne pripravený. A tak sme využili poslanecké právo a podali v piatok do parlamentu svoj zákon. Podľa neho – ak by NKÚ, ÚVO, súd či iný orgán oficiálne skonštatoval škodu spôsobenú občanom zo strany verejného funkcionára, vyzve ho generálny prokurátor na úhradu škody. Ak ju dobrovoľné zaplatí, dostane 50%-nú zľavu. V opačnom prípade ho GP zažaluje o celú sumu.Nerobím si ilúzie, že návrh SPOLU prejde, ale je to najúčinnejší spôsob, ako tlačiť koalíciu, aby splnila svoj sľub. My pokoj nedáme, kým sa to nesplní.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.