Týždeň Mira Beblavého | SPOLU — občianska demokracia

Týždeň Mira Beblavého

Ako každý týždeň vyberám svoje tri najdôležitejšie či najzaujímavejšie zážitky z práce poslanca parlamentu a predsedu SPOLU – občianska demokracia.

Prvý ústavnoprávny výbor

Najprv som v utorok absolvoval svoj prvý ústavnoprávny výbor. Presunuli ma tam cez leto a je to jeden z najdôležitejších parlamentných výborov.  Sediac na výbore – som si uvedomoval, aká je to dôležitá práca. Napríklad: mení sa zákon o omamných látkach tak, že za omamné látky sa bude považovať aj niečo, čo bolo predtým legálne, ak to EÚ vyhlási vo svojom vestníku za drogu. Patentový úrad odmieta zaregistrovať kotlebovcom ochranné známky na kvázifašistické symboly, ale nemá problém s komunistickými. Únia ide robiť novú smernicu k zverejňovaniu informácií a vláda nechce, aby sa štátne informácie dávali na komerčné použitie zadarmo. A takýchto bodov bolo viac ako 10. Nech si o nich myslíte čokoľvek, určite je dôležité, aby to poslanci riadne posúdili. No len traja (s poslancami Dostálom a Kresákom) sme kládli otázky, ostatní poslanci skôr otrávene pozerali a predseda výboru Madej mal sarkastické poznámky na to, že čo toľko diskutujem. Veru budem aj ďalej!

Na súde

V stredu som bol po dlhšom čase na súde (za svedka). Kotlebovský poslanec Kecskés žaluje topky.sk, že napísali pri kauze Agentúry Evka (to bolo to Lajčákovo EÚ predsedníctvo pre kamarátov) o tom, ako zachránil vládnu koalíciu pri hlasovaní v zahraničnom výbore. Mňa zavolali svedčiť. Súd v peknej budove aj pojednávacia miestnosť vynovená, ale súd trval asi 3krát dlhšie ako mal z jednoduchého dôvodu – zapisovateľka nevedela písať normálnou rýchlosťou, a tak som musel vypovedať, ako keď učiteľka diktuje diktát a ešte aj tak ma sudkyňa každých 30 sekúnd stopovala. Už som to zažil predtým a pýtal som sa Lucie Žitňanskej, ako je to možné. Odpoveď bola, že za tie smiešne platy nikto zapisovateľky s profesionálnym zapisovaním nezoženie. Opäť som si raz pomyslel, že keby štát vyriešil problém so zapisovateľkami, zmizli by prieťahy v konaní, lebo ten istý počet sudcov by stihol dvoj- aj trojnásobok pojednaní.

V Trnave

V piatok som bol v Trnave na jarmoku podporiť Roberta Mistríka za prezidenta a rozprávať sa s ľuďmi o tom, prečo sme s Jožom Mihálom založili SPOLU. S prezidentským kandidátom sme si dali prechádzku centrom, aj super langoš a vyzbierali mu peknú sumu podpisov. Na týchto výjazdoch je vždy najpríjemnejšie počúvať ľudí, ako žijú – od zdravotnej sestry pracujúcej u zubárky až po dôchodcov. Aj keď priznám sa – úplne najpríjemnejšie bolo, keď ma potom vyzdvihla manželka a išli sme si do Nádvoria (to je nový úžasný súbor budov, čo za Trnkove peniaze vynovil Matúš Vallo) dať večeru. Všade bolo milión ľudí, krásne počasie a leto končilo dobrou náladou.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.