STRANA SPOLU VYZÝVA MINISTRA DOLEŽALA, ABY DOHLIADOL NA ZRUŠENIE POLITICKEJ TRAFIKY MEČIAROVHO MINISTRA NA POŠTE | SPOLU — občianska demokracia

STRANA SPOLU VYZÝVA MINISTRA DOLEŽALA, ABY DOHLIADOL NA ZRUŠENIE POLITICKEJ TRAFIKY MEČIAROVHO MINISTRA NA POŠTE

Ján Jasovský, bývalý minister dopravy v tretej Mečiarovej  vláde, bol v roku 2015 vymenovaný do novovytvorenej funkcie poštového ombudsmana a je tam dodnes. Úrad ombudsmana len duplikuje činnosť reklamačného oddelenia pošty a nespĺňa kritériá nezávislosti a dôveryhodnosti, ktoré by mal spĺňať každý ombudsmanský úrad. Infožiadosťou sme zistili, že rieši len približne 1 podnet denne a jeho oddelenie má až 6 zamestnancov. Týždenník .týždeň pridal zistenie, že úrad má ročný rozpočet 200-tisíc eur. Slovenská pošta má pritom problém s nízkymi platmi a má krátiť až 1500 pracovných úväzkov a rušiť 100 pobočiek. Vyzývame preto ministra Doležala, aby protikorupčná vláda zrušila zbytočnú a nehospodárnu politickú trafiku Jasovskému, ktorú mu vytvorila Ficova vláda.

Po skončení Jasovského v pozícii predsedu NKÚ túto pozíciu vytvorila Slovenská pošta a Jasovský je v nej prvým, ale asi aj posledným slovenským poštovým ombudsmanom. Silvia Hudáčková zo strany SPOLU prostredníctvom infožiadosti zistila, že Jasovský je vo funkcii na neurčito. Hudáčková hovorí, že ide o jasnú politickú trafiku a úrad poštového ombudsmana nespĺňa základné kritériá na to, aby sa tak mohol nazývať. Akýkoľvek ombudsman by mal byť podľa nej nezávislý a dôveryhodný.

“Poštový ombudsman nemá autonómiu od Slovenskej pošty, pretože je ňou zriadený, je priamo v jej organizačnej štruktúre a je ňou financovaný. Nezávislosť ombudsmana je kľúčová na to, aby sa sťažovatelia na neho obracali s dôverou, že ich sťažnosť objektívne posúdi a nechráni svojho zamestnávateľa. Ján Jasovský nie je nezávislý, a už vôbec sa tak ľuďom nemá prečo javiť. Priamo v jeho životopise nachádzame, že v minulosti bol riaditeľom Slovenskej pošty. Môže byť tiež pošte vďačný za to, že mu počas výkonu jeho verejných funkcií držala pracovné miesto od roku 1997 až do jeho vymenovania za Poštového ombudsmana. Je teda súčasťou establišmentu organizácie, ktorú má kontrolovať,” analyzuje Hudáčková. Dodáva, že na dôveryhodnosti mu nepridáva ani jeho minulosť vo vláde V. Mečiara a ďalšie škandály vo funkcii šéfa NKÚ, ako bola návšteva podujatia na Štrbskom plese pólo na snehu J&T alebo prenájom rozľahlého bytu na bratislavskom Rázusovom nábreží za 159 EUR. “Ombudsmanom obyčajne bývajú ľudia, ktorí sa dokázali vzoprieť mocným aj napriek osobnému nepohodliu a Ján Jasovský je toho pravým opakom,” dodáva Hudáčková.

Podľa Hudáčkovej mu ale tento honosný názov úradu umožňuje, aby na pošte poberal slušný plat a mal pod sebou úradnícky aparát, ktorý za neho robí prácu. “Názov ombudsmanského úradu navonok vytvára dojem, že tento človek môže mať oveľa vyšší plat, ako majú pracovníčky reklamačného oddelenia Slovenskej pošty, ktorých náplň práce poštový ombudsman len duplikuje. Pôvodne s platom 1800 EUR, dnes už na polovičný úväzok Ján Jasovský pracuje za 1000 EUR mesačne v hrubom a má 6 zamestnancov. Za toto slušné privirobenie si k dôchodku je Ján Jasovský iste vďačný a nebude hovoriť o tom, aké zlodejiny sa diali v jeho úradoch, či už keď bol Mečiarovym ministrom alebo keď mal kontrolovať kšefty Ficovej vlády ako predseda NKÚ.”

Pošta je jedným z najväčších zamestnávateľov na Slovensku a je známe, že jej zamestnanci už štrajkovali kvôli nízkym mzdám. Pošta aktuálne prechádza reštrukturalizáciou, ktorá sa podľa medializovaných informácií dotkne pracovných úväzkov 1500 zamestnankýň a zamestnancov, ako aj približne 100 pobočiek pôšt. “Prostredníctvom infožiadosti sme zistili, že šesťhlavý úrad poštového ombudsmana vybavil za rok 2019 len 339 písomných podaní a za rok 2020 len 390 písomných podaní, teda približne 1 podnet denne. Náklady na jeho prevádzku odhadujeme približne na 200 tisíc EUR ročne. Úrad Jána Jasovského nie je len obsahovo a morálne neudržateľný, ale je neudržateľný aj ekonomicky,” hodnotí gestor pre dopravu strany SPOLU a člen predsedníctva strany Martin Pekár, ktorý o tomto stave poslal list predsedovi predstavenstva Slovenskej pošty, Martinovi Ľuptákovi.

Poslanec NRSR Miroslav Kollár zo strany SPOLU vyzval ministra Andreja Doležala, aby dohliadol na nápravu v Slovenskej pošte a avizoval podanie interpelácie, na ktorú je minister povinný odpovedať. „Podávam interpeláciu na ministra Doležala, v ktorej ho žiadam o dohliadnutie na zrušenie tejto neetickej funkcie. Apelujem na vás, pán minister, ste predstaviteľom protikorupčnej vlády. Majte empatiu so zamestnankyňami a zamestnancami Slovenskej pošty, ktorí vykonávajú ťažkú prácu v teréne a často je im vyplácaná len minimálna mzda. Momentálne im navyše hrozí, že o prácu úplne prídu. A takisto majte empatiu s ľuďmi, ktorým rušia pobočku pošty v o ich obciach. Títo ľudia potrebujú vedieť, že pošta už nebude plytvať prostriedkami na politické trafiky pre bývalých mečiarovských ministrov. Poštový ombudsman by mal byť prvý, na koho reštrukturalizácia pošty doľahne,” dodal na záver poslanec NR SR Miroslav Kollár.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.