Strana SPOLU vyzvala premiéra Hegera: Zrušte Deň Zeme! | SPOLU — občianska demokracia

Strana SPOLU vyzvala premiéra Hegera: Zrušte Deň Zeme!

Predseda strany SPOLU Juraj Hipš, europoslanec Michal Wiezik, známy environmentalista Erik Baláž a odborníčka na životné prostredie Tamara Stohlová dnes vyzvali premiéra Eduarda Hegera a ministra životného prostredia Jána Budaja na symbolické zrušenie Dňa Zeme.

„Žijeme v dobe klimatickej núdze, masívneho odlesňovania a nevídanej straty biodiverzity. Situácia je mimoriadne vážna. Nestačí preto raz za rok oslavovať symbolický sviatok –  potrebujeme konkrétne a efektívne riešenia environmentálnych výziev. Potrebujeme, aby bol každý jeden deň v roku Dňom Zeme!,“ vyhlásil predseda strany SPOLU Juraj Hipš.

Podľa strany SPOLU je Deň Zeme sviatok, ktorý mal opodstatnenie v minulom storočí, keď bolo treba presviedčať ľudí i politikov, že ochrana životného prostredia je dôležitá vec s vážnym presahom do tém kvality života, ochrany zdravia, či udržateľnej ekonomiky. Dnes vieme, že je to nevyhnutnosť a treba konať. 

Zástupcovia strany SPOLU upozorňujú, že nielenže dnes už gestá a sviatky nestačia, ale pre mnohých politikov sú ľahkou skratkou, ako svoje aktivity natrieť na zeleno. „Právo na priaznivé životné prostredie je zakotvené v Ústave SR. To nie je záväzok na jeden deň v roku. Každý jeden občan Slovenska má právo na lepší vzduch, kvalitnú vodu a živý les,“ tvrdí Erik Baláž, podpredseda strany SPOLU. 

„V modernej európskej krajine i politike musia byť environmentálne témy integrálnou súčasťou každého zásadného rozhodnutia, každej politiky štátu, rozvojovej stratégie, či projektu. Strana SPOLU má postavené programové priority tak, aby rozvoj Slovenska bol založený na rešpekte k prírode a myšlienke trvalej udržateľnosti života,“ povedal europoslanec Michal Wiezik zo strany SPOLU.

„Ochranu životného prostredia treba brať doslovne. Ako ochranu prostredia, ktoré potrebujeme na náš život. Životné prostredie nám čistí vodu, vzduch, tvorí pôdu, z ktorej máme potraviny. Je to naše externé zdravie, o ktoré sa treba starať každý jeden deň,“ povedala Tamara Stohlová zo strany SPOLU. 

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.