Strana SPOLU kritizuje nápad vládnej škôlky. Riešte všetky deti, nielen svoje, odkazuje vláde Hipš | SPOLU — občianska demokracia

Strana SPOLU kritizuje nápad vládnej škôlky. Riešte všetky deti, nielen svoje, odkazuje vláde Hipš

Predseda strany SPOLU Juraj Hipš kritizuje zámer vlády postaviť škôlku prednostne pre pracovníkov Úradu vlády, ministerstva financií a ďalších vybraných štátnych inštitúcií . Nedostatok miest v škôlkach musíme riešiť systematicky, nie plátať tento problém tým, že pomôžeme iba štátnym zamestnancom, hovorí Hipš.

Vláda plánuje za milión eur obnoviť budovu Karáčoniho paláca v Bratislave a zriadiť tam školu a škôlku pre štátnych zamestnancov s názvom Spojená škola Novej generácie. Predstavitelia strany SPOLU s týmto zámerom nesúhlasia a považuje ho za ďalšie zo nesystematických riešení tejto vlády.

“Tisíce rodín najmä vo väčších mestách nemôžu kvôli nízkym kapacitám umiestniť svoje dieťa do škôlok. Tí solventnejší si platia drahé súkromné škôlky a tí menej solventní musia so svojimi deťmi zostať doma. Minulý školský rok bolo odmietnutých 16 776 prihlášok,” popisuje situáciu Silvia Hudáčková zo ženskej platformy Ženy SPOLU.

“Namiesto systematického riešenia tohto problému sa vláda rozhodla pomôcť iba svojim štátnym zamestnancom a postaviť škôlku pre nich. Áno, deti štátnych zamestnancov majú právo na kvalitné vzdelanie, ale rovnako aj tisíce ďalších detí,” hovorí predseda strany SPOLU Juraj Hipš.

“Od vlády sa očakáva, že bude hľadať a realizovať systémové riešenia, ktoré pomôžu všetkým rodinám. A hlavne tým najzranitelnejším. Sociálne slabšie rodiny si do tejto vládnej škôlky deti dajú len ťažko,” dodáva Hipš.

Strana SPOLU dlhodobo navrhuje, aby bol čo najskôr zavedený  postupne nárok na miesto v materskej škole pre deti od troch rokov. Ak rodič nezíska pre dieťa miesto v škôlke, mal by od štátu dostať finančnú kompenzáciu, ktorou pokryje náklady na súkromnú starostlivosť. Taktiež strana SPOLU podporuje flexibilnejšie podmienky pre vstup do siete materských škôl a podporu fungovania detských skupín a firemných škôlok.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.