Stiahneme náš návrh zákona, aby sme zvýšili šance na presadenie celkovej reformy národných parkov | SPOLU — občianska demokracia

Stiahneme náš návrh zákona, aby sme zvýšili šance na presadenie celkovej reformy národných parkov

Poslanec Miroslav Kollár zo strany SPOLU podporí návrh skupiny vládnych poslancov na reformu národných parkov a z rokovania NR SR stiahne svoj návrh zákona, ktorý navrhoval zjednotiť správu národného parku TANAP pod gesciou Ministerstva životného prostredia SR.  

Parlament dnes v prvom čítaní schválil a do ďalšieho legislatívneho konania posunul návrh poslancov vládnej koalície týkajúci sa reformy národných parkov.  Strana SPOLU dlhodobo podporuje snahy o zjednotenie správy národných parkov pod rezortom životného prostredia. Preto v tejto chvíli sťahujeme náš poslanecký návrh zákona, ktorým sme reformu chceli v pilotnom projekte spustiť a odskúšať na území Tatranského národného parku. Sme konštruktívna opozícia. Ide nám o ochranu prírody viac ako o politikárčenie a vlastné body. Preto dnes radi priložíme ruku v dielu a pomôžeme presadiť systémovú zmenu navrhnutú skupinou vládnych poslancov,“ vyhlásil známy environmentalista a podpredseda strany SPOLU Erik Baláž.

Poslanec NR SR Miroslav Kollár v tejto súvislosti uviedol, že svoj poslanecký návrh stiahne, tak aby sa dal v prípade potreby opätovne predložiť.

„Podporujeme snahu reformovať národné parky, ale vnímame aj vážnu kritiku návrhu vládnych poslancov zo strany obcí a miest, lesníkov, poľovníkov i niektorých majiteľov lesov. Budeme situáciu pozorne sledovať a ak by sa vládnym poslancom napokon predsa len nepodarilo presadiť celoplošnú zmenu, budeme pripravení s naším kompromisným návrhom pilotného projektu v jednom národnom parku. Sme pripravení zabojovať o celok, ale ak sa to nepodarí nevzdávame sa ani možnosti presadiť aspoň časť riešenia,“  vysvetlil  poslanec NR SR a člen predsedníctva strany SPOLU Miroslav Kollár.

Podľa strany SPOLU je v tejto súvislosti kľúčové, aby sa v našich národných parkoch raz a navždy skončila schizofrénia kompetenčných sporov a nekonečných konfliktov.

“Spormi a kompetenčnými trenicami trpia už 30 rokov miestni ľudia, návštevníci, turistický ruch aj príroda samotná. Preto musíme konať. Náš návrh hovoril o tom, že by sme si celkovú reformu odskúšali na TANAPe. Ak by sa zmena podarilo v jednom parku, mohli by sme ju realizovať aj v našich ďalších národných parkoch. Pár dní po tom, čo sme návrh ohlásili a predložili, prišli poslanci vládnej koalície s návrhom celoplošnej reformy pre všetky národné parky. Oba prístupy sú legitímne a smerujú k rovnakému cieľu. Zdá sa, že vládny návrh má momentálne väčšiu šancu na úspech, preto ho, ako konštruktívna opozícia podporíme,“  vysvetlil podpredseda strany SPOLU Erik Baláž.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.