Kategórie

SPOLU žiada odchod predsedu vlády Roberta Fica

Predsedníctvo SPOLU-občianska demokracia dnes prijalo nasledovné uznesenie:

Keď sme pred dvoma rokmi odmietli vstúpiť do tretej vlády Roberta Fica, obávali sme sa morálneho a korupčného úpadku Slovenska. Ani v najhoršom sne nám nenapadlo, že to dospeje až k odhaleniu väzieb predstaviteľov SMERu na taliansku mafiu a vraždám.

Pre budúcnosť Slovenska je kľúčové, aby boli páchatelia dolapení a potrestaní. Vyšetrovanie tohto ohavného činu majú prokuratúra a polícia vykonávať nezávislým a nespochybniteľným spôsobom. Chceme poznať nielen vykonávateľa, ale aj objednávateľa vrážd.

Vyšetrovanie vraždy dnes najviac politizuje a ohrozuje Robert Fico a jeho podriadení. Najvyšší predstavitelia vlády by mali prevziať zodpovednosť za okolnosti, ktoré umožnili, aby bol novinár zavraždený. Mali by tiež prevziať zodpovednosť za to, že talianska mafia mohla roky beztrestne pôsobiť na Slovensku a jej blízke osoby prenikli do najvyšších úrovní bezpečnostného aparátu.

Z uvedených dôvodov žiadame odchod Roberta Fica z postu predsedu vlády. Odchod predsedu vlády a jeho podriadených napomôže nezávislosti a nespochybniteľnosti vyšetrovania.  

Ich skutky a vyhlásenia ukazujú, že predseda vlády a jeho najbližší spolupracovníci nie sú schopní vykonať žiadnu sebareflexiu. Preto sú naše slová adresované ostatným členom vlády, všetkým poslancom NR SR a občanom Slovenska. Ak budeme spoločne a neochvejne žiadať vyvodenie zodpovednosti, Slovensko dostane novú šancu.

Bez ohľadu na výsledky vyšetrovania Slovensko nemôže pokračovať po súčasnej ceste. Potrebujeme nový začiatok a sme si istí, že aj neistá cesta je väčšou nádejou ako tá súčasná.