SPOLU odmietla nezodpovedné vládnutie, predvolebný balíček nepodporí | SPOLU — občianska demokracia

SPOLU odmietla nezodpovedné vládnutie, predvolebný balíček nepodporí

Miroslav Beblavý

SPOLU – občianska demokracia nepodporí v parlamente zákony, ktorými vládna koalícia pred voľbami vytvára sekeru v rozpočte. Líder SPOLU Miroslav Beblavý sa zaviazal, že bude presadzovať pravidlá, ktoré zabránia vláde míňať viac, ako si určí na začiatku volebného obdobia.

“Každý vidí, že vládni politici prestali spravovať štát. Nezáleží im na Slovensku a urobia čokoľvek, aby si podržali zvyšky moci. Svoju neschopnosť sa pokúšajú pred voľbami prekryť balíčkom za pol miliardy eur. Budúcej vláde tým výrazne komplikujú možnosť urobiť zmeny, ktoré Slovensko tak veľmi potrebuje. Som však presvedčený, že ľudia ich prekukli a ani drahá predvolebná kampaň nezastaví pád vládnych strán,” vysvetľuje líder SPOLU, prečo v parlamente jej poslanci vládny balíček nepodporia.

Podľa M. Beblavého tento postoj nesúvisí so súhlasom či nesúhlasom s jednotlivými návrhmi. Poctivé spravovanie štátu jednoducho vyzerá inak. Vláda má mať jasný plán na štyri roky. Tak, aby neschopnosť vládnuť nemusela nahrádzať predvolebným rozhadzovaním stoviek miliónov EUR. “Naše programové plány sme v týchto dňoch dokončili. Považujeme ich za východisko, náš vklad do rokovaní o koaličnom programe. Pre nás to nie je iba program do volieb, ale plán, ako radikálne zmeniť Slovensko a posunúť ho dopredu. Pracujeme na tom, aby sme dokázali zostaviť vládu, ktorá zmení štýl politiky na Slovensku. Nebude lepiť predvolebné balíčky, ale bude od začiatku riešiť skutočné problémy, ktoré ľudí trápia.”

Miroslav Beblavý tiež vyjadril verejný záväzok, že SPOLU – občianska demokracia bude vládnuť poctivo. “Verejne sa zaväzujeme, že takto sa správať nebudeme. Ak nám ľudia dajú dôveru, presadíme pravidlá o výdavkových stropoch, ktoré by zabránili končiacim vládam rozhadzovať peniaze. Bude to platiť pre našu budúcu vládu, aj pre všetky ďalšie. Rezorty budú mať záväzné výdavkové stropy nastavené od začiatku na celé volebné obdobie,” predstavil riešenie situácie Beblavý.

Podľa odhadov domácich aj európskych inštitúcií dosiahne v budúcom roku sekera vo verejných financiách oproti vyrovnanému rozpočtu 1,4 miliardy EUR. Z toho predvolebný balíček bude predstavovať dieru v rozpočte vo výške 500 mil. EUR.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.