SPOLU, OĽaNo a primátori miest sa dohodli na podpore zákona pre jednoduchšiu reguláciu hazardu samosprávami | SPOLU — občianska demokracia

SPOLU, OĽaNo a primátori miest sa dohodli na podpore zákona pre jednoduchšiu reguláciu hazardu samosprávami

SPOLU – občianska demokracia, OĽANO a ďalší opoziční poslanci spoločne predložili do parlamentu návrh novely zákona o hazardných hrách. Získali pre ňu podporu primátora Bratislavy Matúša Valla, primátora Nitry Mareka Hattasa aj viceprezidenta Únie miest Slovenska a primátora Hlohovca Miroslava Kollára. Obciam by malo na obmedzenie hazardu na ich území stačiť prijatie všeobecne záväzného nariadenia.

Cieľom návrhu novely zákona o hazardných hrách je umožniť obciam prijať všeobecne záväzné nariadenie, ktorým zakážu hazardné hry na svojom území, a to aj bez predchádzajúcej povinnosti občanov obce predložiť petíciu, ktorou by sa takéhoto zákazu z dôvodu porušovania verejného poriadku v súvislosti s hraním hazardných hier dožadovali.

 Dohodu privítal líder SPOLU – občianskej demokracie Miroslav Beblavý, podľa ktorého ide o pozitívny príklad spolupráce pre dobro občanov. “Skutoční lídri si nemerajú egá ale bez ohľadu na stranícke tričko hľadajú riešenia vedia spolupracovať, keď ide o závažné problémy tejto krajiny. Som rád, že SPOLU – občianska demokracia sa dokáže dohodnúť s konzervatívnejšími politikmi aj so samosprávami, keď ide o celospoločenský problém ako  hazard a z neho plynúce negatívne sociálne dopady na rodinu a spoločnosť.”

Minulý rok vládou schválený zákon o hazardných hrách má podľa poslankyne OĽANO Anny Verešovej vážne nedostatky, ktoré idú proti občanom, proti rodinám, a tiež proti obciam a mestám. “Poslanci hnutia OĽANO neustávajú v zápase za ochranu občanov. Vláda sa ulakomila na peniaze, ktoré pochádzajú z nešťastia rodín. Toto nie je znakom sociálneho štátu, ale zlyhávajúceho štátu. Všetci poslanci za SNS hlasovali za hazard, pritom oni sami minulý rok navrhli, aby sa pri každom návrhu zákona skúmal jeho vplyv na rodinu. Strana SMER hovorí v poslednej dobe o „posilnení prorodinnej politiky, ale všetci poslanci Smeru hlasovali za hazard – teda za zákon proti rodine,” uviedla predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny a pokračovala: “Na tejto schôdzi budú môcť ukázať ako vážne to myslia so svojim „prorodinným a prosociálnym myslením.”

Verešová zároveň ocenila komunálnych politikov, ktorí nechcú peniaze z ľudského nešťastia do svojich rozpočtov. Ako príklad uviedla mestského poslanca v Starej Ľubovni Michala Šipoša, ktorý v roku 2012 spoločne s aktivistami zastavil hazard vo svojom meste. “Výťažok daní z ľudského nešťastia do rozpočtu nepatrí. Napriek obrovskému nátlaku zo strany majiteľov a prevádzkovateľov herní som neprestal bojovať za to, aby som ochránil tých najslabších. Zastavenie hazardu prinieslo do nášho mesta pokoj, ktorý všetci reálne pociťujeme,” povedal kandidát na europoslanca za OĽANO Michal Šipoš.

Podľa primátora Bratislavy Matúša Valla má mať mesto a jeho zastupiteľstvo v rukách nástroje na realizáciu svojej politiky, pretože občania ich volili na to, aby takéto návrhy diskutovali a schvaľovali.“Bratislavčanky a Bratislavčania boli voliť, a dokonca už raz petíciu za reguláciu hazardu zozbierali, no nepomohlo im to. Hazard súvisí aj so sociálnou problematikou a nové vedenie mesta má za prioritu riešiť sociálnu oblasť, zbližovať komunity a budovať súdržnú Bratislavu, no momentálne na to nemá priestor. Rozhodol som sa preto podporiť opozičný návrh zákona, ktorý by voleným zástupcom ľudí v samosprávach dal viac právomocí regulovať hazard na svojom území.”

“Hranie hazardu vyvoláva závislosť, ktorá mnohým ľuďom ničí život a rozbíja rodiny. Hazard má svoj podiel na miere kriminality a navyše sú herne pre mestá vizuálnym smogom,” konštatuje primátor Nitry Marek Hattas a vysvetľuje, že novela Zákona o hazardných hrách z roku 2016 nefunguje: “Priniesla zníženie počtu prevádzok s týmito hazardnými hrami približne o tretinu, no nepriniesla zníženie počtu herných prístrojov, naopak, ich umiestnenie sa skoncentrovalo a počet sa ešte zvýšil.”

Viceprezident Únie miest Slovenska Miroslav Kollár, ktorý je tiež primátorom Hlohovca,  považuje za nevyhnutné, aby sa mestám v regulácii hazardu rozviazali ruky a dostali nástroje na regulovanie hazardu tam, kde sa stáva vážnym problémom. Prevádzku herní nevníma ako rentabilnú pre samosprávy. Hlohovcu ako menšiemu okresnému mestu v bohatšej západnej časti Slovenska klesli príjmy z hazardu za posledné tri roky takmer o polovicu – z viac ako 181 tisíc eur na 110 tisíc eur. “Na hazard by sme sa mali prestať pozerať z pohľadu výnosov, ale mali by sme započítavať aj náklady – najmä jeho bezpečnostné a sociálne dopady. V Hlohovci predstavovali výnosy z hazardu v roku 2018 cca 4 tisíciny rozpočtu, čiže rozhodne nejde o zásadný výpadok príjmov. Bezpečnostné a sociálne dopady nakoniec nesú na svojich pleciach obyvatelia a samosprávy, no tie sú už ťažšie merateľné,” uzavrel. Parlament bude o návrhu novely zákona hlasovať už na prebiehajúcej májovej schôdzi parlamentu.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.