SPOLU - občianska demokracia zakladá ženskú organizáciu Ženy SPOLU | SPOLU — občianska demokracia

SPOLU – občianska demokracia zakladá ženskú organizáciu Ženy SPOLU

Členky a členovia SPOLU dnes oznámili založenie ženskej organizácie strany – Ženy SPOLU. Zverejnili Manifest, v ktorom sa zaviazali presadzovať riešenia v 10 oblastiach týkajúcich sa rovnosti žien a mužov. Cieľom je byť lídrom diskusie o téme rovnosti, ktorá bude viesť k praktickým výsledkom a zlepšeniu života žien na Slovensku. Organizácia sa zároveň zaviazala prispieť k zvyšovaniu účasti žien vo verejnom živote a v politike.

Cieľom iniciatívy Ženy SPOLU je presadiť jasný plán a konkrétne riešenia, aby sa rovnosť medzi mužmi a ženami stala skutočnou ako v zákonoch, tak aj v každodennom živote. Podľa Simony Petrík, členky predsedníctva SPOLU, poslankyne NR a členky prípravného výboru iniciatívy tento cieľ môže slovenskú spoločnosť spájať. “Chceme našimi praktickými riešeniami v oblasti podpory rovnosti žien a mužov a podpory rodín pomáhať ženám na vidieku aj v mestách, vo všetkých kútoch Slovenska aj v Bratislave,” hovorí.

Ako upozornila, pri príprave Manifestu žien SPOLU ešte nevedeli, že politici vládnej koalície pred voľbami prídu s témou, ktorá sa práv žien bolestivo dotýka. Namiesto migrantov sa rozhodli zachraňovať padajúce preferencie obmedzovaním interrupcií. “Nesmieme im dovoliť, aby si urobili zo zákona týkajúceho sa tiel a životov žien nástroj politickej kampane, ktorá má zakryť ich neschopnosť vládnuť. Ženy a rodiny ich nezaujímajú, chcú len zneužiť hodnoty, ktorým veríme, aby nás rozdelili. Ak dnes hovoríme o rozdiele medzi novou a starou politikou, pre nás je tento rozdiel jednoduchý: nová politika znamená rešpekt k ženám a ich právam,” dodáva Petrík a avizuje predloženie prvého balíka konkrétnych návrhov iniciatívy už na jeseň.

Strata ekonomickej samostatnosti po založení rodiny, väčšia zraniteľnosť voči chudobe, násilie v párových vzťahoch. Tieto a ďalšie problémy chce iniciatíva adresovať konkrétnymi riešeniami. Jaroslava Lukačovičová, členka predsedníctva a podnikateľka, zhrnula opatrenia v manifeste do viacerých oblastí: “Znižovanie platových nerovností, opatrenia proti ženskej chudobe, rovnaké práva pri starostlivosti o deti, boj proti násiliu, ochrana práv žien pred, počas a po pôrode. Ale aj zlepšenie kvality a bezpečnosti každodenného života žien, vzdelávanie dievčat a chlapcov k vzájomnému rešpektu. A samozrejme, ochrana slobodnej a zodpovednej voľby žien v reprodukčných právach. Vo všetkých týchto oblastiach náš Manifest ponúka konkrétne riešenia,” hovorí Lukačovičová. 

Ženy SPOLU chcú presadzovať rovnosť žien a mužov nielen navonok, ale aj dovnútra strany. “V zastupiteľskej demokracii sú bránou na vstup do politiky politické strany. Naším cieľom je do dvoch rokov dosiahnuť aspoň 30-percentné zastúpenie žien na všetkých úrovniach SPOLU. Chceme ich aktívne získavať a pomáhať im rásť, aby raz mohli byť úspešnými poslankyňami, ministerkami, štátnymi tajomníčkami alebo členkami predsedníctva SPOLU,” hovorí Silvia Hudáčková, ktorá pracuje v komunikačnom tíme SPOLU, je zakladajúcou členkou strany a súčasťou prípravného výboru iniciatívy.

Iniciatíva Ženy SPOLU bude otvorená nielen pre členov a členky strany, ale aj sympatizantky a sympatizantov. Manifest iniciatívy Ženy SPOLU môže široká verejnosť svojím podpisom podporiť tu: www.stranaspolu.sk/zeny-spolu.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.