Kategórie

SPOLU - občianska demokracia si na kampaň požičia od svojich členov a sympatizantov

SPOLU - občianska demokracia si chce na kampaň do parlamentných volieb požičať od svojich členov a sympatizantov 800-tisíc eur. V prípade volebného úspechu im strana pôžičky aj s úrokom vráti.

“SPOLU dnes dokáže financovať bežnú prevádzku najmä z príspevkov členov a sympatizantov,” hovorí jej líder Miroslav Beblavý. Nie je však podľa neho realistické od tohto modelu očakávať vyzbieranie vyššej sumy na kampaň do parlamentných volieb.

SPOLU - občianska demokracia sa preto rozhodla získať 800-tisíc eur na volebnú kampaň do NR SR pôžičkou. Ponuku na takéto financovanie už dostali členovia predsedníctva SPOLU, predstavitelia a členovia SPOLU a doterajší darcovia strany. Každý z nich môže strane požičať za atraktívnych podmienok - za ročný úver získajú úrok 5 % p.a. Ak SPOLU získa v parlamentných voľbách aspoň 3 % hlasov, získa štátny príspevok vo výške aspoň 1,5 milióna eur, z ktorého pôžičku splatí.

“Vďaka tomuto unikátnemu modelu si SPOLU udrží nezávislosť a odolnosť voči tlakom vyplývajúcim z neprimeraných záväzkov. Nie sme a nebudeme bohatou stranou, ale sme a zostaneme stranou, ktorá sa aj pri financovaní opiera o širšie spoločenstvo  členov a sympatizantov,” povedal Beblavý. Pôžička a komerčný úrok podľa neho znamená, že SPOLU nebude okrem peňazí nikomu nič dlhovať.

Informácie o veriteľoch a požičanej sume SPOLU zverejnení podľa zákona.