Kategórie

SPOLU - občianska demokracia podporuje na prezidenta Roberta Mistríka

Všetky parlamentné aj väčšie mimoparlamentné strany buď ohlásili, alebo plánujú ohlásiť svojho prezidentského kandidáta. Vo väčšine prípadov ani neveria v možnosť víťazstva, ale chcú sa zviditeľniť pred parlamentnými voľbami. Množstvo kandidátov, ktorí majú malé šance uspieť, však zvyšuje riziko opakovania sa situácie z roku 2004. Vtedy kvôli rozdelenosti demokratov postúpili do druhého kola Mečiar a Gašparovič. 

SPOLU sa rozhodlo, že nepostaví vlastného kandidáta. Aj my sme mali dlho pocit, že ako začínajúca strana musíme postaviť vlastného kandidáta alebo kandidátku. Mnohí komentátori nás určite skritizujú, že sme nevyužili šancu pre prezentáciu strany. Niekto však musí pretnúť bludný kruh politického marketingu a uprednostniť spoločné dobro,“ vysvetlil rozhodnutie predseda SPOLU Miroslav Beblavý.

Podľa Beblavého predsedníctvo SPOLU zvažovalo viacero kritérií pri rozhodovaní sa o podpore. „Robert Mistrík nás presvedčil z niekoľkých dôvodov. Jeho hodnoty sú totožné s našimi. Je proeurópsky, ctí si demokraciu a ľudské práva, no nechce prilievať oheň do kultúrnych vojen, ale spájať ľudí dobrej vôle. Vďaka jeho svetovým vedeckým úspechom, ktoré dokázal zúročiť v podnikaní, sa dokáže v kampani spoľahnúť na dostatok financií, ktoré majú čistý a nespochybniteľný pôvod. Dal nám svoje slovo, že jeho prezidentská kandidatúra je jeho jediným cieľom v politike. Ide do toho naplno a nestavia si únikové cestičky.“

Podľa podpredsedu SPOLU Jozefa Mihála Robert Mistrík urobil na predsedníctvo SPOLU výborný dojem aj kombináciou jeho osobnosti a životného príbehu. „Roberta Mistríka poznám veľmi dlho, je to skvelý chlap. Ide z neho pozitívna energia a nasadenie. Slovensko by v ňom získalo slušného, múdreho a nadstraníckeho prezidenta. Verím, že našu krajinu budú s pani manželkou Zuzanou výborne reprezentovať.“

Podpora pre Roberta Mistríka nie je pre SPOLU len pasívnym vyjadrením, strana mu chce aktívne pomôcť pri zbere podpisov a v kampani. „Všetci v SPOLU si zo srdca želáme, aby malo Slovensko opäť dobrého prezidenta. Roberta Mistríka budeme aktívne podporovať a veríme, že uspeje,“ uzavrel Jozef Mihál.