Snem SPOLU schválil prelomový volebný program, s ktorým chce koalícia PS/SPOLU vyhrať voľby | SPOLU — občianska demokracia

Snem SPOLU schválil prelomový volebný program, s ktorým chce koalícia PS/SPOLU vyhrať voľby

V sobotu sa konal v púchovskej športovej hale druhý snem SPOLU – občianskej demokracie. 248 prítomných delegátov a delegátok schválilo jednohlasne volebný program koalície PS/SPOLU. „Do parlamentných volieb ideme ako silný tím s jasným cieľom: poraziť Smer,“ povedal líder SPOLU Miroslav Beblavý.

Slovensko je pred bodom zlomu. Vo februári čakajú spoločnosť najdôležitejšie parlamentné voľby od roku 1998. Buď bude vládnuť korupčno-fašistická koalícia, alebo sa nám podarí urobiť zo Slovenska spravodlivý a fungujúci štát, v ktorom sa ľuďom žije dobre,“ opísal ambície strany jej líder.

Podľa neho ľudia na Slovensku vidia, že nestačí vymeniť figúrky pri moci. Ani občas opraviť to, čo vláda pokazí. „Skutočnú zmenu dosiahneme iba vtedy, ak sa nám podarí prevziať správu krajiny. A dôkladne ju vyčistiť od oligarchov a mafie,“ povedal M. Beblavý.

Snem schválil volebný program koalície PS/SPOLU, ktorý o týždeň koalícia predstaví verejnosti. „V rodnom liste SPOLU je pracovitosť a poctivá príprava. Našim záväzkom k voličom je byť garantom toho, že na Slovensko príde zmena. A že to bude zmena k lepšiemu,“ zdôraznil M. Beblavý.

Volebný program považuje za prelomový ale realistický. Podľa neho nie je dôležité iba volebné víťazstvo, ale najmä schopnosť presadiť a urobiť skutočné zmeny. „Aby sme sa mohli ľuďom pozrieť do očí a  po štyroch rokoch požiadať Slovensko znova o dôveru,“ dodal

Straníci tiež vybrali z piatich kandidátov troch členov predsedníctva, ktorými boli zvolení na štyri roky. Mandát obhájila Simona Petrík a Juraj Hipš a prvýkrát zasadne v predsedníctve aj Pavel Macko. Snem tiež zvolil 13 členov etickej a 3 členov revíznej komisie. 

Snem schválil aj rozhodnutie predsedníctva o tom, že v SPOLU – občianskej demokracii vznikne iniciatíva Zelení SPOLU, ktorá združí odborníkov na environmentálne problémy. „Zelená krajina je pre nás prioritou. Chceme byť odborne najsilnejšou stranou v ochrane prírody, preto sme zostavili tím expertov, ktorí majú zásadne zlepšiť ochranu prírody na Slovensku. Na to túto prierezovú agendu nesmie riešiť len ministerstvo životného prostredia, ale musíme pôsobiť medzirezortne,“ povedal podpredseda SPOLU Erik Baláž, ktorý Zelených SPOLU povedie. 

Podvečer sa v Púchove uskutoční aj prvé stretnutie iniciatívy Ženy SPOLU – ženskej organizácie strany, do ktorej sa zapojila takmer desatina členiek a členov strany. Iniciatíva chce dať priestor obrovskému nevyužitému potenciálu žien v spoločnosti aj v politike. 

Líder SPOLU ocenil otvorenú a konštruktívnu diskusiu a skutočnú demokraciu na sneme. „SPOLU sme zakladali ako stranu, ktorej ľudia môžu veriť. V tom, že vždy plníme sľuby a v tom, že vždy hľadáme riešenia, ktoré sú v najlepšom záujme Slovenska a ľudí, ktorí tu žijú. Som rád, že sme to dnes potvrdili konštruktívnou diskusiou o riešeniach a férovými voľbami do našich orgánov,“ uzavrel Beblavý.

Strana SPOLU bola pred dvoma rokmi založená politikmi a političkami, ktorí dodržali slovo voličom, keď odmietli účasť vo vláde po voľbách 2016. V súčasnosti má strana viac ako 800 členov, 2 európskych poslancov, 7 poslancov a poslankýň parlamentu, viac ako 500 zvolených osobností v samosprávach a 6800 registrovaných sympatizantov a sympatizantiek.  Koalícia PS/ SPOLU v máji vyhrala európske voľby a je už stabilným lídrom opozície. Do parlamentných volieb strana uplatnila unikátny čistý spôsob financovania kampane z úročených pôžičiek od vlastných členov a sympatizantov. Tento utorok bola SPOLU – občianska demokracia jednohlasne prijatá do Európskej ľudovej strany ako riadny člen.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.