S. Petrík podá v parlamente návrh na zastavenie návrhov zákonov na obmedzenie interrupcií pre rozpor s rokovacím poriadkom | SPOLU — občianska demokracia

S. Petrík podá v parlamente návrh na zastavenie návrhov zákonov na obmedzenie interrupcií pre rozpor s rokovacím poriadkom

Poslankyňa Národnej rady Simona Petrík z koalície PS/SPOLU upozorňuje na to, že dva návrhy zákonov týkajúce sa obmedzenia interrupcií, ktoré predkladajú OĽANO s Richardom Vašečkom a SNS na októbrovú schôdzu parlamentu, sú v rozpore s rokovacím poriadkom NRSR.

Návrhy zákonov, ktoré predkladajú strany SNS a OĽaNO s poslancom Richardom Vašečkom, sú kombináciou neúspešných legislatívnych návrhov, o ktorých parlament rokoval a hlasoval v septembri. Podľa rokovacieho poriadku o rovnakej právnej veci možno rokovať až s odstupom šiestich mesiacov. „Predkladatelia a predkladateľky sa pokúsili návrhy formálne upraviť tak, aby vyzerali ako iné návrhy zákonov. Ide však o identické návrhy, čím porušujú rokovací poriadok. V skutočnosti navrhovateľom nejde o práva žien alebo nenarodených detí. Túto tému účelovo otvárajú a zneužívajú pred parlamentnými voľbami, aby na nej získali hlasy,“ tvrdí Simona Petrík.

Poslankyňa upozorňuje, že v novej verzii návrhu poslanci OĽaNO a Richard Vašečka vynechali opatrenie, ktorým by sa spoplatnila interrupcia pre ženy nad 40 rokov, aby sa vyhli priamej úprave zákonu o umelých prerušeniach tehotenstva. Zvyšok však odkopírovali od slova do slova z pôvodného návrhu. Predkladatelia tiež prebrali paragrafy z prechádzajúceho návrhu Richarda Vašečku. Právne tak riešia úpravu rovnakých vzťahov.

Na rozpor s rokovacím poriadkom NRSR upozornili Andreja Danka v otvorenom liste aj ženské mimovládne organizácie Možnosť Voľby, Aspekt a iniciatíva Povstanie pokračuje. Andrej Danko posunul na základe ich tlaku jeden z dvoch návrhov zákona  – ten z dielne OĽaNO a Richarda Vašečku – na posúdenie Ústavnoprávneho výboru. Simona Petrík upozorňuje, že návrh svojej strany SNS na posúdenie ÚPV nedal. „Na zákony, ktoré idú proti pravidlám, musí platiť rovnaký meter. Na začiatku schôdze preto podám procedurálny návrh, aby boli oba tieto návrhy zastavené,“ dodala Petrík.

Petrík si tiež myslí, že tieto návrhy sú len nástrojom politickej kampane, pretože iné možnosti na skutočnú pomoc rodinám SNS nevyužila. „Poslanci a poslankyne SNS by namiesto zneužívania témy interrupcií mali radšej reálne pomôcť rodinám. SNS ako vládna strana s vlastnou ministerkou školstva mala možnosť pre rodiny a deťmi konečne zabezpečiť tisícky chýbajúcich miest v škôlkach. Je to typický príklad starej politiky, ktorú musíme vymeniť.“

V koaličnom programe PS/SPOLU s názvom BOD ZLOMU sa nachádza viacero opatrení pre rodiny aj ženy, aby sa výchova detí stala jednoduchšou a menej finančne náročnou. Napríklad garancia miesta v škôlke pre všetky deti od troch rokov, spružnenie vyplácania rodičovských a materských príspevkov, otcovské voľno po narodení dieťaťa či zavedenie medzinárodných štandardov kvality zdravotnej starostlivosti v pôrodniciach.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.