Simona Petrík: Kedy sa rodičia dočkajú plateného otcovského voľna po narodení dieťaťa? | SPOLU — občianska demokracia

Simona Petrík: Kedy sa rodičia dočkajú plateného otcovského voľna po narodení dieťaťa?

Poslankyňa Simona Petrík (SPOLU) predložila tretíkrát na prebiehajúcu schôdzu parlamentu návrh zákona na zavedenie plateného 14 – dňového otcovského voľna po narodení dieťaťa pre otcov. Toto opatrenie je štandardom v EÚ a Ján Richter ho sľuboval prijať už pred dvoma rokmi. Dodnes návrh zákona parlamentu nepredložil. Prvýkrát Simona Petrík legislatívny návrh na zavedenie 14-dňového voľna preplácaného Sociálnou poisťovňou pre otcov po narodení ich dieťaťa predkladala parlamentu pred dvoma rokmi – 21. apríla 2017. Robert Fico krátko na to v balíčku opatrení na javisku počas májových osláv predstavil opatrenia pre rodiny, ktoré obsahovali aj toto opatrenie. O rok, v máji 2018, sa hovorca ministerstva práce, pán Stuška, vyjadril“ministerstvo je pripravené predložiť už konkrétny návrh, trváme na tom a je to naozaj už ročnou témou aj čo sa týka ambícií ministra práce Richtera.” Prešiel však ďalší rok a minister Richter návrh nepredložil. Simona Petrík ho preto predkladá do parlamentu opakovane. „Nerozumiem tomu, čo spôsobilo toto zdržanie ministra Richtera, nemá to opodstatnenie, sama predkladám toto opatrenie už tretíkrát do parlamentu. Oteckovia si musia dnes brať voľno z práce, ktoré im potom chýba, aby pomohli mame po pôrode a strávili s bábätkom prvé dni. Sme medzi poslednými krajinami EÚ, ktoré nemajú preplácané voľno pre otcov po narodení dieťaťa. Slovenskí rodičia si zaslúžia skutočne európsku starostlivosť o svoju rodinu,“ kritizuje poslankyňa, ktorá presadzuje záujmy rodín s deťmi a žien a kandiduje s programom pre rodiny a ženy do Európskeho parlamentu za Koalíciu PS a SPOLU. 

Európska komisia do Európskeho piliera sociálnych práv zahrnula aj hradené voľno pre otcov v minimálnom trvaní 10 dní. Smernica EÚ o rovnováhe medzi súkromným životom a prácou je iba krok od zavedenia do praxe a v apríli by mala vojsť do platnosti. Smernica bude záväzná pre všetky členské štáty EÚ vrátane Slovenska. Členské krajiny budú musieť toto opatrenie pretransponovať do svojej legislatívy, vrátane minimálne desaťdňovej platenej dovolenky pre otca.

Kandidátka Koalície PS a SPOLU do Európskeho parlamentu preto zdržovanie prijatia otcovského voľna považuje za neopodstatnené: „Nečakajme, kým ho budeme musieť prijať. Zdržovanie zbytočne škodí slovenským rodinám. Je dokázané, že otcovské voľno po jeho skončení k väčšej angažovanosti otcov na starostlivosti o ich deti. Zdieľanie rodičovských povinností tiež zmazáva znevýhodnenie žien na trhu práce. Slovensko patrí v súčasnosti k poslednej štvrtine členských štátov, v ktorých otcovské po narodení dieťaťa nie je zavedené. Sme tiež jedinou krajinou V4,“ uzavrela poslankyňa. Ministrovi Richterovi poslala interpeláciu, kde sa ho pýta, čo je s otcovskou po narodení dieťaťa, ktorú už pred dvoma rokmi sľuboval v krátkom čase predložiť. 

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.