PS/SPOLU zverejnila príjmy a výdavky na kampaň nad rámec zákonných požiadaviek | SPOLU — občianska demokracia

PS/SPOLU zverejnila príjmy a výdavky na kampaň nad rámec zákonných požiadaviek

Koalícia PS/SPOLU dnes zverejnila príjmy aj výdavky oboch strán od júna minulého roka, keď ohlásila spoločný postup do parlamentných volieb. Zverejnila aj príjmy a výdavky pred oficiálnym začiatkom kampane a založením zákonom stanoveného transparentného účtu. Lídri koalície zároveň vyzvali ostatné politické strany, aby sa k takémuto kroku pridali. 

Koalícia PS/SPOLU spustila verejnú zbierku na svoju kampaň a sľubujú, že oligarchov bude bolieť každé darované euro, ktoré ľudia na ich najtransparentnejšiu kampaň prispejú. “Nestačia frázy ako v súlade so zákonom. Ak chcem zmeniť Slovensko, musíme začať u seba a ísť príkladom. Presne tak transparentne, ako spravujeme financie našej koalície, rovnako transparentne chceme spravovať aj štát. Nemáme čo skrývať,” vysvetľuje líder koalície Michal Truban.

Ako prví a jedni z mála politických lídrov predsedovia strán Progresívne Slovensko a SPOLU zverejnili majetkové priznania a doložili ho kópiami daňových priznaní. Poskytli ich Transparency International a verejnosť ich môže nájsť na ich webe. Aj vďaka tomu vyhodnotila TIS kampaň PS/SPOLU ako najtransparentnejšiu. Zverejnením všetkých príjmov a výdavkov koalícia posúva otvorenosť na ešte vyššiu úroveň. 

Oligarchov na Slovensku môže podľa Trubana poraziť len niekto, nad kým nemajú žiadnu moc: “Nenájdete za nami žiadnych oligarchov ani tajné postavy v pozadí. To, čo verejne deklarujeme, je celá pravda o našom financovaní. My sa ich nebojíme, žiadnym oligarchom nič nedlžíme, a preto sa nás boja. Máme dravosť, odvahu a slobodu ísť proti najmocnejším ľuďom v tomto štáte.”

Podľa programového lídra PS/SPOLU Miroslava Beblavého vďaka nezávislosti a otvorenosti financovania môže koalícia slobodne povedať, že napriek pokroku a prísnejším pravidlám viaceré politické strany ľudí naďalej klamú a utajujú skutočné náklady aj sponzorov kampaní. “Tisíc bilbordov na jeden mesiac stojí 120-tisíc eur. Ak má niekto už celé mesiace oblepené bilbordmi Slovensko, ako napríklad pán Harabin a tvári sa, že ho kampan stojí pár stotisíc eur, jednoducho klame,” zdôraznil.

Ako uviedol, strany počas kampane deklarujú nižšie výdavky ako nakoniec po voľbách zverejnia v záverečnom vyúčtovaní. Považuje to za neférové voči ľuďom, ktorí majú právo pred voľbami vedieť, odkiaľ majú strany peniaze a kam ich dávajú. “Poďme všetci zverejniť príjmy a výdavky. Je to spôsob ako si získať dôveru ľudí, že nás nikto nedrží pod krokom a budeme schopní odvážne a rázne bojovať proti oligarchom. Poďme urobiť to, čo SMER, Harabin a ďalší nikdy nedokážu,” vyzval M. Beblavý.

Vo všetkých voľbách, v ktorých PS alebo SPOLU uspeli – primátorských v Bratislave, prezidentských aj európskych, sa na úspechu podieľali ľudia, ktorí na kampane prispeli z vlastného. Charakteristické pre tieto kampane bolo aj množstvo dobrovoľníckej práce. Jediný rozpočet, ktorým koalícia PS/SPOLU disponuje, sú pôžičky a dary blízkych ľudí – členov a sympatizantov. “Aby sme však uspeli vo voľbách a priniesli zmenu, potrebujeme pomoc ľudí. Na najtransparentnejšiu kampaň môžu prispieť na darujem.progresivnespolu.sk,” uzavrel Beblavý.

Tu nájdete všetky výdavky koalície, ktoré boli uhradené mimo transparentný účet ešte pred 4. novembrom 2019, odkedy musia ísť všetky financie len cez transparentný účet.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.