PS/SPOLU sa presťahovali na týždeň do Košíc a predstavili plán pre východ | SPOLU — občianska demokracia

PS/SPOLU sa presťahovali na týždeň do Košíc a predstavili plán pre východ

Koalícia PS/SPOLU si v pondelok 20.1. prenajala vagón v rýchliku Spišan a  presťahovala svoj volebný štáb, lídrov, kandidátky, kandidátov aj dobrovoľníkov na týždeň do Košíc, metropoly východu. Za celý týždeň zorganizujú 25 rôznych typov diskusií s kandidátmi a kandidátkami v interiéri, 25 stretnutí v uliciach po celom východnom Slovensku, 4 protesty proti nenávisti a množstvo kampaní od dverí k dverám. Dnes predstavili aj “Plán pre východ” – program, ktorý posilní Košice aj celý východ krajiny.

Podľa volebného lída  Michala Trubana doterajšie vlády za tri desaťročia nedokázali vyriešiť neférové rozdiely  medzi regiónmi.“My to chceme robiť inak, po voľbách, ale aj teraz v kampani. Sme presvedčení, že musíme venovať východu viac pozornosti. Aj preto sme sa rozhodli pre netradičný krok – presťahovať na týždeň kampaň do metropoly východu, do Košíc. Prišli sme sem s našimi kandidátmi, presťahovali sme celý štáb a čaká nás týždeň intenzívneho programu, ideme to odmakať,” vysvetlil prítomnosť modrých búnd v metropole východu Michal Truban, volebný líder koalície PS/SPOLU.

Truban chce venovať východu pozornosť, ktorú si zaslúži. “Urobíme tu kampaň, aká ešte nebola. Budeme klopať na dvere, anketovať na uliciach, robiť stretnutia s občanmi v sálach aj v našom kontajneri na Námestí Osloboditeľov v Košiciach,” hovorí.

Kandidáti aj dobrovoľníci PS/SPOLU za celý týždeň zorganizujú 25 rôznych typov diskusií s kandidátmi a kandidátkami v interiéri, 25 stretnutí v uliciach po celom východnom Slovensku a 4 protesty proti nenávisti. Budú denne v Košiciach, idú do Prešova, Trebišova, Michaloviec, Bardejova, Gelnice, Vranova nad Topľou, Čiernej nad Tisou, Humenného, Sniny, Moldave nad Bodvou a ďalších miest, mestečiek či menších dediniek ako Cigeľka a mnohých ďalších. 

“Chceme vidieť problémy aj úspechy. Ideme počúvať ľudí a to čo ich trápi a predstaviť im aj zvyšku Slovenska náš plán pre východ. Pretože silný východ znamená silné Slovensko,” povedal programový líder Miroslav Beblavý, ktorý predstavil opatrenia koalície PS/SPOLU, ktoré by pomohli východu a spravili zo Slovenska aj regionálne férovejšiu krajinu.

Podľa Beblavého východ Slovenska  skrýva obrovský potenciál. “Je tu talent, sú tu šikovní a pracovití ľudia a je tu dobrý základ pre metropolu schopnú priniesť bohatstvo a rozvoj celému regiónu. Východ potrebuje férový prístup a podporu príležitosti, aby svoj potenciál mohol naplniť. Ak má byť na východe životná úroveň ako v Bratislave, musia tu byť aj platy ako v Bratislave. Preto je logika nášho plánu jednoduchá: viac peňazí na východe. Musíme roztočiť miestnu ekonomiku,” vysvetlil podstatu Plánu pre východ Beblavý.

Z množstva konkrétnych opatrení uviedol päť hlavných:

  • Košice ako metropola, z ktorej bude profitovať celý východ: silné Košice s kvalitnými vysokými školami a vládnou podporou pre inovatívne odvetvia môžu ťahať celý región. Práve Košice môžu byť centrom novej modernej ekonomiky na východe. Sme pripravení podporiť ich rozvoj.
  • Posilnenie pozície Košíc a ich samostatnosti: odovzdanie ďalších kompetencií mestu Košice a posilnenie schopnosti spravovať svoje veci samostatne.
  • Viac peňazí pre ľudí cez férové odvody: navrhujeme odvodovú reformu, vďaka ktorej ľuďom s nižšími a strednými príjmami zostane viac peňazí vo vreckách.  Prirodzene to pocítia práve ľudia na východe, ktorí dnes často zarábajú pod priemerom SR.
  • Estónska daň – viac podnikania v najchudobnejších regiónoch: ak sa firma sídliaca v najmenej rozvinutom regióne rozhodne zisk nevyplatiť vlastníkom, ale investovať ho späť do svojho rozvoja, nemusí zo zisku platiť daň.
  • Rozvoj regionálnej infraštruktúry a verejnej dopravy: sľuby o diaľnici do Bratislavy treba konečne naplniť. Ak sa však majú ľudia a investície pohybovať v rámci regiónu a nie iba medzi západom a východom, potrebujeme kvalitnú regionálnu dopravu. Východ si zaslúži spoľahlivú sieť regionálnych ciest a obchvatov a pravidelnú, dostupnú a spoľahlivú verejnú dopravu. Aby sa ľudia z okolia veľkých miest mohli denne pohodlne dostať za prácou. 

“Chceme aby východ rástol a silnel. Máme plán ako dať ľuďom na východe nástroje a príležitosti ukázať, čo je v nich. A máme odhodlanie za ten plán zabojovať. Je načase, aby bolo Slovensko naozaj fér – od východu na západ,” uzavrel Richard Jánoš, člen predsedníctva SPOLU, ktorý žije a podniká v Prešove a podieľal sa na tvorbe opatrení Plánu pre východ.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.