PS/SPOLU predložili do parlamentu LEX HAŠČÁK | SPOLU — občianska demokracia

PS/SPOLU predložili do parlamentu LEX HAŠČÁK

Poslanci a poslankyne koalície PS/SPOLU dnes odovzdali do parlamentu návrh zákona, ktorý má zakázať krížové vlastníctvo v médiách a zdravotníctve a obmedziť tak vplyv oligarchie. Volajú ho Lex Haščák a pri jeho príprave pomáhala aj Lucia Žitňanská.

Korupčné škandály a udalosti, ktoré hýbu Slovenskom, nie sú podľa PS/SPOLU dôsledkom zlyhania jednotlivcov, ale nastavenie systému. “Hoci sme všetci radi, že podpredseda parlamentu Glváč a ďalší svoje funkcie opúšťajú, ale nestačí to. Je potrebné zmeniť príčinu, prečo systém takéto figúrky vytvára, inak o pár rokov budeme bojovať s ďalšími Kočnermi, Jankovsými a Glváčmi. V záplave informácií nesmieme zabudnúť, že skutočným architektom ovládnutia štátu mafiou sú oligarchovia a finančné skupiny. Slovensko sa ich vplyvu na politiku zbaví len vtedy, keď systematicky obmedzí zdroj ich moci a peňazí, preto sme dnes také riešenie predložili do parlamentu, volá sa Lex Haščák,” povedal Michal Truban, volebný líder PS/SPOLU.

Podľa spoluautora zákona Lex Haščák a programového lídra PS/SPOLU M. Beblavého je po zlomových voľbách vo februári potrebné pravidlá nastaviť tak, aby sa táto situácia nikdy viac nezopakovala. Pravidlá a zákony, ktoré obmedzia moc oligarchov, sa podľa neho musia stať politickou prioritou Slovenska. “Bude to náročný zápas, ktorý sa musí opierať o odhodlanú a pevnú vládu. Haščák sa len tak nevzdá lukratívneho podnikania v zdravotníctve ani atómového kufríka v podobe médií. Má nekonečné zdroje peňazí na súdy. Budeme potrebovať silu, spoluprácu a vytrvalosť,“ zdôraznil M. Beblavý.

Podľa M. Beblavého je to veľká šanca, ako po 30 rokov od Nežnej revolúcie dosiahnuť férovejšiu spoločnosť pre všetkých. “Lex Haščák je jeden z našich kľúčových návrhov. Budeme preň hľadať podporu u prípadných koaličných partnerov.” dodal.

Podľa rovnakého reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus na vzorke 1020 ľudí, ktorý prebiehal medzi 30.10. – 6.11., 80% Slovákov a Sloveniek má veľmi alebo skôr negatívny postoj k finančnej skupine Penta. Z voličov PS/SPOLU je to až 87,3%.

43,3% respondentov už o Lex Haščák počulo, každý desiaty sa o neho zaujíma viac. Prieskum nájdete na tomto odkaze: http://bit.ly/nazor-na-pentu.

“Lex Haščák je prelomový a odvážny návrh. No práve teraz musíme ukázať odvahu robiť aj veľké zmeny, ak boj s oligarchami myslíme vážne,” uzavrel volebný líder PS/SPOLU Michal Truban.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.