PS/SPOLU navrhuje odvážnu zmenu výživného: Deťom poskytne istotu a samoživiteľky zbaví byrokracie | SPOLU — občianska demokracia

PS/SPOLU navrhuje odvážnu zmenu výživného: Deťom poskytne istotu a samoživiteľky zbaví byrokracie

Súčasný systém výživného a náhradného výživného je od základu neférový voči deťom aj rodičom, ktorým výživné chodí. Z matiek-samoživiteliek robí archivárky a účtovníčky a systém stále umožňuje, aby deťom neprišli všetky peniaze, na ktoré majú nárok. PS/SPOLU navrhuje odvážne riešenie, ktoré úplne zmení filozofiu platenia výživného a náhradného výživného. Platby výživného medzi rodičmi pôjdu cez štátny účet, ktorý bude v prípade nezaplatenia výživného dieťaťu posielať okamžite chýbajúce financie a bude automaticky viesť evidenciu platieb za rodiča, ktorému výživné má chodiť, prípadne za neho vymáhať dlžné výživné. Bremeno byrokracie prejde na štát.

V poslednom čase počúvame o rôznych vylepšeniach priznávania náhradného výživného. Súčasný systém je však od základu neférový voči deťom aj rodičom a má množstvo nedostatkov, na ktoré doplácajú tí, ktorí sú v núdzi. “Náš návrh adresuje dva problémy: všeobecne výživné, keď rodičom poskytuje službu administrátora výživného a náhradné výživné, keď všetkým deťom zabezpečuje, aby každý jeden mesiac dostali aspoň náhradné výživné,” vysvetľuje autor nápadu, Michal Páleník, expert PS/SPOLU na sociálnu politiku.

Podľa Páleníka, ktorý kandiduje z miesta 48, nestačí opraviť súčasný systém, ale potrebujeme radikálne a odvážne riešenie. “Takýto návrh predkladáme – ide o novú službu štátu, ktorá prinesie férovosť. Jeho hlavnou myšlienkou je, že ak jeden rodič výživné nezaplatí, matka – samoživiteľka dostane od štátu automaticky náhradné výživné v plnej výške do 48h. A čo je ešte dôležitejšie, z jej pliec zoberie byrokraciu, ktorá je spojená s vedením evidencie platieb. Toto všetko bude možné vďaka platbám, ktoré pôjdu medzi rodičmi cez účet štátu,” doplnil Páleník.

Nová služba by priniesla aj ďalšie benefity, ktoré opisuje Lucia Plaváková, expertka PS/SPOLU a kandidátka č. 28. V súčasnosti nie je možné získať pomoc štátu v podobe náhradného výživného, ak rodič zaplatí výživné občasne. Kvôli tomu zostáva dieťa bez výživného až do momentu, kým sa nepodarí výživné vymôcť od jeho rodiča. “Náš návrh znemožní zneužívanie podmienok vstupu do systému náhradného výživného tým, že rodič výživné zaplatí občasne. Náhradné výživné bude vyplácané bez zdržania automaticky,” vysvetľuje Plaváková. 

Dodáva, že nový nezávislý systém v úlohe prostredníka medzi rodičmi prinesie aj zlepšenie ich vzťahov. “Veríme, že nami navrhovaný systém bude mať za následok aj zníženie konfliktov o dokladoch a zníženie počtu prípadov, kedy rodičia výživné používajú ako nástroj vydierania voči svojmu bývalému partnerovi alebo partnerke,” dodáva Plaváková.

Branislav Vančo, expert PS/SPOLU na reformu justície vysvetľuje, že táto služba nakoniec odbremení úrady, ale aj zníži kriminalizáciu rodičov, ktorí výživné nezaplatia. “Odstránime byrokraciu na úradoch spojenú s kontrolou a posudzovaním nárokov na náhradné výživné, pretože do nami navrhovaného systému sa bude môcť bez prekážok zapojiť ktokoľvek, kto poberá výživné. Evidencia platieb a kroky na nich naviazané, budú automatické. Tým vytvoríme úradom priestor, aby sa mohli sústrediť na vytváranie účinného tlaku voči rodičom povinným platiť výživné.” 

Podľa Vanča nie je správna taká úprava, podľa ktorej sa trestné oznámenie pri nezaplatení výživného po dvoch mesiacoch podáva automaticky. “Štátu by malo ísť prioritne o deti. Ak bude ich rodič vo väzení, výživné im bude posielať ešte ťažšie. Preto treba najskôr uplatniť viac krokov, ktoré budú dlžného rodiča motivovať platiť, väzenie by mala byť posledná možnosť. Nástrojov, ktoré zvýšia vymožiteľnosť práva, potrebuje nás právny systém čo najviac,” dodáva. Nebudú sa tiež podľa neho preťažovať súdy. 

Mariana Murínová je matkou dvoch dcér a kandidátkou PS/SPOLU s č. 112. Pred pár rokmi sa dostala do situácie, keď ako samoživiteľka musela žiadať o náhradné výživné. “Môj prípad nie je ten najťažší na oddelení náhradného výživného, no je reálny. A denne s niečím podobným bojujú matky a otcovia na celom Slovensku. Zmena, ktorá príde do platnosti v januári 2020, to o niečo vylepší, no naďalej budeme otrokmi byrokracie.” Mariana Murínová sa pred 7 rokmi kvôli 300 eurám na náhradnom výživnom musela dopraviť do 200 km vzdialeného mesta, čakať 3 mesiace bez peňazí, opustiť byt v nájme, ktorý nezvládala hradiť, kým náhradné výživné dostala. Exekútor dodnes nič nevymohol, ale aj tak si s ním doteraz musí dopisovať.

Poslankyňa PS/SPOLU Simona Petrík, ktorá sa venuje problémom žien a rodinnej politike a kandiduje za PS/SPOLU s číslom 9, vidí v novom systéme ochranu najzraniteľnejších skupín. “Potrebujeme si byť istí, že dieťa dostane výživné každý mesiac. Nová služba prinesie férovosť a odstráni množstvo strachu a neistoty z toho, čo bude ďalší mesiac práve pre tie rodiny, ktoré sú najviac ohrozené chudobou – rodiny samoživiteliek a ich deti. Nová služba tiež z pliec matiek-samoživiteliek zoberie obrovskú byrokraciu, ktorá bola s prijímaním výživného a s vymáhaním náhradného výživného spojená a prenesie ju na štát,” uzavrela Petrík.

Záznam z tlačovej konferencie nájdete tu.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.