PS/SPOLU navrhli plán, ako udržať na Slovensku zdravotníkov a vychovať zdravotníckych manažérov | SPOLU — občianska demokracia

PS/SPOLU navrhli plán, ako udržať na Slovensku zdravotníkov a vychovať zdravotníckych manažérov

Slovenskí pacienti majú nárok na lepšiu zdravotnú starostlivosť v štátnych nemocniciach. Mladí zdravotníci a zdravotníčky však vo veľkom odchádzajú za lepšími platmi, pracovnými podmienkami a možnosťami kariérneho rastu do zahraničia. Koalícia PS/SPOLU dnes predstavila balíček zásadných opatrení, ktoré pomôžu štátu udržať si šikovných zdravotníkov a vychovávať manažérov pre nemocnice a úrady.  Aj zanedbávanie tejto úlohy pomohlo finančnej skupine Penta obsadzovať kľúčové posty a udržiavať si moc a vplyv nad rozhodovaním v zdravotníctve.

Podľa lídra koalície Michala Trubana potrebuje zdravotníctvo odvážne zmeny. “To najcennejšie, čo Slovensko má, sú ľudia. Zdravotníci si pýtajú zmenu. Nemôžeme si dovoliť ich ďalej strácať, pretože na to doplácajú pacienti. Sme pripravení podať im pomocnú ruku a investovať do toho, aby sme našich zdravotníkov pritiahli späť,” uviedol Truban. Inšpiráciou pre riešenia je aj grantový program Martina Filka, ktorý desiatkam Slovákov umožnil štúdium na prestížnych zahraničných univerzitách výmenou za prácu pre štát.

Expert PS/SPOLU na zdravotníctvo Oskar Dvořák varuje, že pacienti verejného zdravotníctva sú ohrození odchodom personálu. Štát podľa neho zanedbáva lákanie talentov a prácu s nimi v štátnych nemocniciach či úradoch. Zlé pracovné prostredie, nedôvera v možnosť férového kariérneho rastu, či chýbajúce príležitosti na rozvoj stoja za odchodom zdravotníkov do zahraničia. S tými, čo zostanú, štát nepracuje a priestor prenecháva hráčom ako Penta.

Najlepší lekári a sestry z ročníkov odchádzajú do zahraničia a populácia slovenských zdravotníkov starne. Z absolventov medicíny odíde každý piaty. Pre budúcnosť slovenského zdravotníctva je kľúčové, aby sme boli schopní ich udržať a aby sme pracovali na zlepšení ich pracovných podmienok a rozvoji talentu a zručností,” uviedol Dvořák.

Podľa prieskumu, ktorý v minulosti realizovala strana SPOLU so Sekciou mladých lekárov Českej lekárskej komory, sa za odchodmi skrývajú iné dôvody ako plat. “Napríklad možnosť lepšieho vzdelávania v zahraničí, korupcia doma či politicky dosadení nekompetentní ľudia vo vedúcich pozíciách, ktorí neumožňujú iným kariérny rast,” zdôrazňuje Dvořák.

Štát potrebuje nástroje na systematickú prácu s mladými zdravotníkmi, ktorí by chceli rásť a rozvíjať sa. “Ak chceme bojovať proti chobotniciam, potrebujeme kvalitných ľudí, ktorým na slovenskom zdravotníctve záleží. Len tak zabezpečíme kvalitnú starostlivosť pre všetkých pacientov,” dodal Dvořák.

Medzi návrhmi koalície je zavedenie transparentných výberových konaní na vedúce pozície štátnych nemocníc a úradov. “Uchádzači o miesta riaditeľov ale napríklad aj primárov, či vedúcich sesterských pozícii, by museli pri výbere predstaviť svoj plán riadenia danej organizácie či oddelenia. Takto možno sledovať, či sa im podarilo dosiahnuť výsledky, od čoho by sa mali odvíjať aj ich odmeny,” uviedol poslanec SPOLU Alan Suchánek. V prípade riaditeľov nemocníc a úradov navrhuje PS/SPOLU zavedenie verejných vypočutí kandidátov. 

Svetovú kvalitu chcú zo zahraničia späť na Slovensko lákať programom inšpirovaným grantovým programom Martina Filka. Výmenou za možnosť absolvovať zahraničný študijný pobyt či stáž hradenú zo zdrojov ministerstva zdravotníctva, by sa účastníci zaviazali pracovať v štátnom zariadení či úrade po dobu niekoľkých rokov. Milan Laurinc, v súčasnosti člen prezídia Slovenskej komory sestier a zdravotných asistentiek zdôraznil, že prístup k rozvojovým programom by mali mať aj sestry.

Koalícia tiež plánuje zaviesť štátom podporovaný vzdelávací program na rozvoj manažérskych zručností. Jeho cieľom je podporiť výchovu moderne a eticky premýšľajúcich a manažérsky zručných lídrov v zdravotníctve, ktorý prinesú lepšie fungujúce zdravotníctvo pre pacientov.. Program by mal byť prípravou na riadiace pozície v štátnych zariadeniach, či úradoch.

Medzi ďalšími opatreniami PS/SPOLU je aj sfunkčnenie a rozšírenie rezidentského programu na chýbajúce špecializácie, či podpora praktickej výučby predmetov ako komunikácia, manažment či riadenie ľudí už pri základnom vzdelávaní lekárov a sestier.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.