PS/SPOLU chce okrem Lex Haščák aj Antikobercový zákon | SPOLU — občianska demokracia

PS/SPOLU chce okrem Lex Haščák aj Antikobercový zákon

Slovensko sa musí podľa PS/SPOLU dôsledne vysporiadať s tým, čo všetko odkryla Kočnerova Threema, ale aj s ďalšími kauzami ako Gorila, Čistý deň či vražda Roberta Remiáša. Takýmto nástrojom pravdy môžu byť verejné prešetrovacie komisie. Po voľbách navrhnú poslanci a poslankyne PS/SPOLU “antikobercový”zákon, ktorý ich vo výnimočných prípadoch umožní zriadiť. Zmyslom návrhu je zabezpečiť, aby nikto nemohol rozsiahle prípady pozametať pod koberec.

Predošlé slovenské vlády si navykli zametať celé kauzy alebo ich časti pod koberec. Privatizácia, vražda Roberta Remiáša, kauza Gorila, kauza Čistý deň. Ak sa má obnoviť dôvera ľudí v to, že žijú vo férovej krajine, musíme radikálne a rýchlo vyriešiť problém, ktorý nás všetkých ťaží – korupciu a kšefty oligarchov v politike, súdnictve. Ľudia dobre vedia, že nestačí riešiť figúrky, musíme ísť po mocných v pozadí. Preto si veľmi vážime ich vysokú podporu pre Lex Haščák. Ľudia však potrebujú aj poznať pravdu a Slovensko sa musí dôsledne vysporiadať s tým, čo sa tu stalo, preto chceme prijať antikobercový zákon, pre riešenie súčasných aj minulých rozsiahlych káuz,” povedal programový líder PS/SPOLU Miroslav Beblavý.

Podľa autora návrhu, experta PS/SPOLU na protikorupčnú politiku Pavla Sibylu, nesmieme pripustiť, aby sa aj za Kočnerom urobila hrubá čiara tým spôsobom, že bude odsúdený za jeden či dva zločiny. “Ideme s odvahou presadiť radikálny zákon, ktorého podstatou je zavedenie možnosti zriadiť ku konkrétnemu prípadu verejnú prešetrovaciu komisiu. Bude dohliadať na to, že sa vyšetria všetky podozrenia zo spáchania trestných činov, ktoré vyplavila Threema a ďalšie kauzy,” vysvetľuje Sibyla, podľa ktorého úlohou komisie nebude suplovanie polície či prokuratúry, ale dohliadnutie na to, aby sa žiadne časti nezanedbali a nezabudli.

VPK množstvo právomocí, ktoré však nenarušia vyšetrovanie. Myšlienka zriadenia prešetrovacej komisie ku konkrétnemu prípadu podľa Sibylových skúseností nie je nová a takýto inštitút existuje vo viacerých krajinách sveta.

“Spoločnosť a všetci občania a občianky potrebujú poznať celú pravdu o tom, aký veľký je rozsah pošliapania spravodlivosti na Slovensku, kto všetko a v akých všetkých prípadoch zlyhal a to sa nedá dosiahnuť individuálnymi konaniami. Tento zákon nám pomôže odhaliť celú pravdu, jasne pomenovať všetky príčiny a zodpovednosť a postupne tak dať ľuďom nádej, že spravodlivosť na Slovensku funguje. V predvečer výročia Novembra 89 sa mi toto zdá ako obzvlášť dôležité,” uzavrela Zuzana Števulová, gestorka PS/SPOU pre oblasť spravodlivosti.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.