Problémom nie je len colný podvod. Máme dôkaz, že Smer zo Slovenska urobil najväčšieho zlodeja z európskeho rozpočtu | SPOLU — občianska demokracia

Problémom nie je len colný podvod. Máme dôkaz, že Smer zo Slovenska urobil najväčšieho zlodeja z európskeho rozpočtu

V médiách citovaná správa OLAF-u hovorí o obrovskom colnom podvode, no obsahuje aj ďalšie závažné údaje, ktoré jasne poukazujú na to, že Slovensko je za vlády SMERu suverénne najhoršou krajnou v EÚ pri rozkrádaní spoločného európskeho rozpočtu. SPOLU – občianska demokracia volá po Rekonštrukcii štátu a pýta sa ministra Kažimíra, ako sme sa na toto miesto dostali, keď bol po celý čas zodpovedný za európske príjmy, ale aj kontrolu výdavkov z európskeho rozpočtu.

Podľa vlády je celý problém v tom, či Slovensko zaplatí pokutu za obrovský colný podvod spred 5 rokov. Verejnosti by nemali uniknúť ostatné dôležité časti správy OLAF-u, ktoré jasne preukazujú, kam Slovensko doviedla vláda Smeru a dohľad ministra Kažimíra. „Podľa čísiel OLAF-u sú vlády Smeru zodpovedné nielen za colný podvod gigantických rozmerov. Správa odhalila celkovo najväčších rozkrádačov spoločného európskeho rozpočtu v rokoch 2013-2017. Slovensko je počas obdobia vlády SMERu suverénne a s obrovským odstupom na prvom mieste v rozkrádaní európskych príjmov aj výdavkov. Pri príjmoch sa u nás rozkradla až polovica (51,2%), pri výdavkoch každé siedme euro (13,5%),“ povedal predseda SPOLU Miroslav Beblavý. Priemer rozkradnutých peňazí v EÚ bol pritom 4,6% (príjmy) a 2,2% (výdavky).

Smrť Jána Kuciaka, ale aj kauzy ako Bašternák už doteraz formovali zlý obraz Slovenska. „Tu nejde len o hanbu. Táto šokujúca štatistika potvrdzuje členským štátom únie, že Slovensko nie je dôveryhodný a rovnocenný partner, ale mafiánsky štát. Nestačí vymeniť zopár úradníkov či politikov – to je len začiatok. Bez rekonštrukcie štátu nás pri takýchto zisteniach nikto nebude brať vážne a to je zlá správa v čase, keď Slovensko rokuje o budúcom sedemročnom európskom rozpočte,“ doplnil expert SPOLU na európsku a zahraničnú politiku Vladimír Bilčík.

Miroslav Beblavý upozornil, že „za výber európskych príjmov aj kontrolu a audit európskych výdavkov bol po celý čas zodpovedný minister financií Kažimír, a preto by sme jeho mali za túto medzinárodnú hanbu brať na zodpovednosť.“ 

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.