Prestaňte brať deťom budúcnosť a otvorte školy, vyzýva strana SPOLU | SPOLU — občianska demokracia

Prestaňte brať deťom budúcnosť a otvorte školy, vyzýva strana SPOLU

Strana SPOLU upozorňuje, že napriek uvoľňovaniu opatrení zostávajú vo väčšine okresov školy stále zatvorené. Slovensko patrí medzi krajiny s najdlhšie zatvorenými školami.

Strana SPOLU opätovne vyzýva vládu, aby dala vzdelávaniu detí prioritu počas pandémie. Opiera sa o petíciu otvormeskoly.sk, ktorú podpísalo 20-tisíc signatárov. Aj keď sa niektoré školy čiastočne otvorili, iba v piatich okresoch sa od pondelka vrátia všetky deti a študenti do lavíc.  “Opakujeme chyby z minulosti. Školy sme zatvorili v októbri zo dňa na deň ako prvé a teraz ich opäť otvárame ako posledné,” hovorí predseda strany SPOLU Juraj Hipš. Poukazuje na to, že Slovensko patrí ku krajinám, kde sa žiaci neučia prezenčne najdlhšie spomedzi krajín Európskej únie (spolu s Rumunskom). V rámci OECD je Slovensko na 3. najhoršom mieste v dĺžke zatvorenia stredných škôl.


Juraj Hipš hovorí, že vláda deťom a študentom klame. “Hovoria o tom, že vzdelávanie je priorita krajiny a potom otvoria všetko možné, len školy nie. Sám mám doma dcéru stredoškoláčku, ktorá nebola v škole od októbra. Môže si ísť zacvičiť do fitka, zalyžovať na vlek, ísť do obchodného centra alebo do kostola. Ale so spolužiakmi sa stále nestretne a učiť sa bude nadaľej z domu,” dodáva Hipš.

“Zamyslel sa niekto z kompetentných aký je to psychický nápor na deti? Vo väčšine západných krajín majú školy prednosť pred otvorením kín, divadiel alebo plavární. Je neprípustné, aby sme otvárali školy ako posledné spoločne s nočnými klubmi, ako sa tomu dialo počas prvej vlny,” doplňuje Hipš.

“Na ministerstve školstva navyše vládne dátové peklo. Nevieme koľko detí zostalo bez akéhokoľvek vzdelávania, či koľko detí sa vzdeláva prostredníctvom iba prostredníctvom pracovných listov,” upozorňuje Hipš na to, že podľa Inštitútu vzdelávacej politiky zostalo bez akéhokoľvek vzdelávania poča prvej vlny 50-tisíc detí. “Aktuálne dáta z druhej vlny nemáme, pretože ministerstvo ich nezbiera.”

“Zarábame si tu na obrovský problém do budúcnosti a berieme týmto deťom šance. Stratený rok im už nikdy nevrátime. Vyzývame vládu: Otvorte školy a prestaňte brať deťom budúcnosť,” dodáva na záver Hipš

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.