Predstavitelia PS/SPOLU navštívili Richnavu: “Problémy sa dajú riešiť bez nenávisti” | SPOLU — občianska demokracia

Predstavitelia PS/SPOLU navštívili Richnavu: “Problémy sa dajú riešiť bez nenávisti”

Dnes popoludní navštívili Richnavu predstavitelia a predstaviteľky koalície PS/SPOLU  kvôli násilnému incidentu, ktorý sa tu stal tento týždeň, keď skupina mladíkov brutálne napadla staršiu ženu. Michal Truban, Viera Dubačová, Pavel Macko, Martin Dubéci, Matej Petroci, Richard Jánoš, Branislav Diďák a Lucia Štasselová sa stretli s obyvateľmi obce, starostom aj školským psychológom.  Navštívili tiež miestnu osadu. Zástupcovia PS/SPOLU predbehli aj skupinu Kotlebovcov, ktorí už na sobotu v Richnave ohlásili zhromaždenie.

Predstavitelia PS/SPOLU hovorili s Richnavčanmi  o problémoch so spolužitím vylúčenej marginalizovanej komunity s majoritou a o systémových riešeniach, ktoré by zabránili násiliu a trestným činom v budúcnosti a spolužitie zlepšili. Líder PS/SPOLU Michal Truban, ako aj všetci ostatní, odsúdili násilie, ktorého sa dopustili maloletí a zaželali napadnutej žene skoré uzdravenie. Je podľa neho neprijateľné, aby sa ľudia v obciach, v ktorých žijú, necítili bezpečne. 

“Neprišli sme mudrovať o tom, že ľudia majú byť trpezliví, že situácia je zložitá a podobne. Toto počúvajú tridsať rokov a potom zažívali jedno zlyhanie štátu za druhým. Prišli sme sem, aby sme ľuďom priamo a osobne povedali, že nám na nich záleží, a že sme pripravení ponúknuť rázne opatrenia na problémy, s ktorými každodenne žijú. Tu v Richnave, ale aj po celom Slovensku. A že sa to dá aj bez bičovania nenávisti, ktorú už dnes v Richnave cez megafón šíria Kotlebovci a zvolávajú si míting na zajtra.”

Neriešenie problému vylúčených rómskych komunít, osád a ľudí, ktorí žijú v ich susedstve je podľa Michala Trubana hanbou doterajších vlád. 

“Riešenie zložitých situácií bolo neférovo ponechané na obce, z ktorých to len máloktoré zvládajú. Tu musí prísť systematická podpora štátu – terénna sociálna práca, komunitné centrá, zlepšovanie sociálnej situácie ľudí cez zamestnávanie, intenzívne vzdelávacie programy pre deti, občianske hliadky a spolupráca so špecialistami policajneho zboru,” vymenúva opatrenia Truban. 

Viera Dubačová, ktorá ako aktivistka v Banskobystrickom kraji navštevovala s dodávkou malé obce, do ktorých sa tiež rozťahoval Kotleba, si uvedomuje, že zázračné rýchle riešenia sú len populizmom.

“O riešeniach, ktoré skutočne fungujú musíme ľuďom chodiť hovoriť osobne. Tam, kde sa s problémami stretávajú. Extrémistov môžeme poraziť  len v teréne. Aj dnes sme v Richnave boli len my a oni. Tak sa ich podarilo vyhnať aj z Banskej Bystrice. Nesmieme dopustiť, aby zneužili dojem, že sú jediní, komu na ľuďoch záleží,” dodáva Dubačová. 

Koalícia PS/SPOLU chce ukázať ľuďom, že problémy vieme a musíme riešiť bez nenávisti. 

My v PS/SPOLU máme pripravené podrobné a odvážne riešenia aj ľudí, ktorí ich presadia. Martin Vavrinčík, Irena Bihariová a ďalší majú s týmito riešeniami praktické skúsenosti. Na programe sme poctivo pracovali a musíme o našich odvážnych riešeniach oveľa viac rozprávať ľuďom, priamo na miestach, kde sú problémy najhoršie a najvypuklejšie. Preto sme dnes tu v Richnave,” uzatvára Dubačová.

Konkrétne opatrenia na riešenie problémov vylúčených rómskych komunít a dôsledkov chudoby nájdete v našom programe.

Video z tlačovej konferencie si môžete pozrieť tu.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.