Kategórie

Predložili sme verejnosti na diskusiu Rekonštrukciu štátu. Chceme presadiť hĺbkové zmeny cez 66 opatrení

Líder SPOLU Miroslav Beblavý vysvetlil, prečo tím zostavil tento program a prečo sa v SPOLU zamerajú práve na systémové zmeny a spravodlivosť: „Robert Fico nevytvoril skorumpovaných sudcov, ani oligarchov, ani prakticky nič z toho, čo nás sužuje. On systém len zastrešoval a urobil z neho nerozbitný uzavretý kruh. Ficov systém Fica prežije, ak aktívne nepristúpime k jeho nahradeniu niečím novým. Rekonštrukcia štátu sa preto stáva prvým a najdôležitejším programom SPOLU.“

Plán SPOLU sa nezameriava len na reformu justície, polície či prokuratúry ale ide oveľa ďalej. Predstavuje ucelené ekonomické, inštitucionálne a politické zmeny, ktoré treba vykonať na odstránenie systému Smeru a vybudovanie odolných inštitúcií. „Predkladáme na verejnú diskusiu pracovný návrh, ako by mal program Rekonštrukcie štátu vyzerať. Naším cieľom je vybudovať verejnú podporu a získať silu Rekonštrukciu uskutočniť,“ dodal Beblavý.

Plán sa sústreďuje na 4 oblasti:

  1. Obmedzenie ekonomického podhubia oligarchie
  2. Zmenu vzťahu občana a štátu a posilnenie občianskej spoločnosti
  3. Demokratizáciu politického systému a odstránenie bariéry medzi občanmi a politikou
  4. Posilnenie riadiaceho, imunitného a kontrolného systému štátu

Dohromady ide o 66 opatrení, ktoré poslanci a experti SPOLU premenenia na zákony, ktoré predložia parlamentu. Prvú časť na ochranu médií a podporu investigatívnej žurnalistiky obsahujúcu 5 opatrení už SPOLU predložilo a budú prerokované na najbližšej schôdzi.

Verejnosť môže návrh pripomienkovať na: www.stranaspolu.sk/rekonstrukcia-statu. SPOLU listom o pripomienky požiadalo niekoľko stoviek osobností a uskutoční k Rekonštrukcii štátu po Slovensku stretnutia s občanmi.