Pred Digital parkom sme oznámili, ako od Penty získame späť 40 mil. EUR: Podávame podnety na Finančnú správu a na prokuratúru | SPOLU — občianska demokracia

Pred Digital parkom sme oznámili, ako od Penty získame späť 40 mil. EUR: Podávame podnety na Finančnú správu a na prokuratúru

Koalícia PS/SPOLU na zhromaždení pred sídlom Penty oznámila, že našla spôsob, ako Slovensko získa od Penty späť až 40 miliónov eur. O tie oligarchovia pripravili daňovníkov po spojením poisťovní Dôvera a Apollo. Lídri koalície obvinili Pentu z podvodu. Sú presvedčení, že nové informácie umožnia transakciu vyšetriť a po desiatich rokoch zistiť, kto na nej skutočne zarobil.

Pred sídlom Penty sa v pondelok zhromaždilo niekoľko desiatok podporovateľov koalície spoločne s lídrami oboch strán Michalom Trubanom a Miroslavom Beblavým. “V roku 2009 Penta vyčarovala v účtovníctve poisťovne vyše štyristo miliónov eur zisku. Okamžite si ho nechala vyplatiť. Táto nehoráznosť sa stala symbolom ovládnutia štátu a zdravotníctva na Slovensku oligarchami,” povedal M. Truban.

Na zhromaždení koalícia PS/SPOLU oznámila, že podáva podnety na finančnú správu aj prokuratúru v súvislosti s podnikaním poisťovne Dôvera. Smerujú k začatiu daňovej kontroly a dorubeniu dane vo výške 40 miliónov eur a začatiu trestného stíhania za niekoľko hospodárskych trestných činov – podvod, či skrátenie dane a poistného.

Lídri koalície PS/SPOLU sa dostali k novým informáciám o tomto prípade. Ukazujú, že okrem sporného precenenia poistného kmeňa z roku 2009, ktoré stálo za ziskom poisťovne 460 miliónov eur, Penta a Dôvera sa pokúsili ukrátiť verejné financie o desiatky miliónov eur na daniach. “Dozvedeli sme sa to vďaka tomu, že existujú odvážni ľudia, ktorí majú plné zuby oligarchov. Ich hlasy doteraz zanikali. Po predstavení Lex Haščák sa nám začali ozývať. Bol pre nich signálom, že tu je konečne niekto, kto má odvahu zatočiť s Pentou a ďalšími oligarchami,” zdôraznil M. Truban.

Z podaní, ktoré koalícia PS/SPOLU predloží úradom, vyplýva, že odpisy poistného kmeňa a náklady na úroky za úver, ktorým Dôvera kryla vyplatenie zisku z roku 2009, nemusia byť legitímne uznateľnými položkami. Znamenalo by to, že poisťovňa si niekoľko rokov neoprávnene znižovala daňový základ. Koalícia tvrdí, že hoci od transakcií prešlo viac času, časť peňazí sa dá získať späť. Poisťovňa vyplácala zisk cezhranične do firiem na Cypre, na možnosť dorubiť daň by sa preto mala aplikovať dlhšia desaťročná lehota.

“Mysleli si, že môžu všetko, že sú nepostihnuteľní a spáchali dokonalý zločin. Ale nie sú. Dobehla ich vlastná lakomosť a pýcha. Nestačilo im vytiahnuť peniaze z poisťovne. Oni chceli ešte aj ušetriť na daniach,” zdôraznil M. Beblavý. Podľa neho toto nie je prípad, keď sa štát môže uspokojiť s účinnou ľútosťou. Ak niekomu patrí trestné obvinenie pre daňový podvod, tak je to Penta.

Polovica zisku z Dôvery odišla v roku 2009 do firmy Prefto patriacej smeráckemu oligarchovi Jurajovi Širokému. “Všetko sa to dialo pod nosom vtedajšieho premiéra pána Fica. Prečo mlčal a nič neurobil? Kto bol konečný užívateľ peňazí? Veríme, že vyšetrením prípadu je možné dozvedieť sa pravdu,” dodal M. Beblavý.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.