Poslanec Herák by sa mal vzdať mandátu | SPOLU — občianska demokracia

Poslanec Herák by sa mal vzdať mandátu

Strana SPOLU a jej ženská organizácia Ženy SPOLU vyzývajú poslanca Jána Heráka na vzdanie sa mandátu. Hnutie OĽaNO by podľa nich malo dodržiavať politickú kultúru, ktorú sľubovalo pred voľbami a uplatňovalo na politikov SMER-SD. Prezumpciu neviny treba nechať súdom. 

Obvinenie z trestných činov v prípade poslanca Heráka je závažné a predseda strany SPOLU Juraj Hipš preto považuje jeho odstúpenie z poslaneckého klubu OĽaNO za nedostatočné. Poslanecký klub OĽaNO podľa neho uplatňuje na Jána Heráka dvojitý meter. “Predstavitelia hnutia OĽaNO veľakrát pri prešľapoch bývalých poslancov za Smer  požadovali vzdanie sa mandátu už len pri podozrení, nie ešte pri obvinení z trestných činov. Napríklad Igor Matovič pri odhalení správ Glváča so Zsuzsovou správne žiadal Pellegriniho, aby ho odvolal zo všetkých funkcií. Veď nikto z nás by nechcel čakať, kým Glváča odsúdia a sledovať ho cez obrazovky v poslaneckej lavici,” povedal Juraj Hipš a konštatoval, že dnes, keď je Ján Herák obvinený, nikto z poslaneckého klubu OĽaNO mu neadresoval takúto výzvu. 

V susednej Českej republike sa poslanec Dominik Feri pri medializovaných obvineniach zo sexuálneho obťažovania  mandátu vzdal, hoci mu ani nebolo vznesené obvinenie. “Je to otázka politickej kultúry, dôveryhodnosti parlamentu a potreby občianiek a občanov byť reprezentovaní dôveryhodnými poslancami,” dodal Hipš. 

Podľa Silvie Hudáčkovej, ktorá vedie ženskú organizáciu strany SPOLU, neobstoja výroky poslankýň a poslancov OĽaNO o prezumpcii neviny pre poslanca Heráka. “Prezumpcia neviny má zmysel na súde, pretože súd pozbavuje odsúdených slobody. Verejnosť si však môže tvoriť názor na základe dostupných faktov a tie sú v prípade poslanca Heráka veľmi vážne. Mal by sa vzdať mandátu a počkať na výsledky vyšetrovania mimo politické funkcie. Predstava, že obete týchto trestných činov sa pozerajú na to, ako Ján Herák naďalej sedí v poslaneckej lavici, je mimoriadne skľučujúca,” povedala Hudáčková, ktorá tiež očakáva od Jána Heráka vzdanie sa mandátu. 

Veronika Fajbíková zo Ženy SPOLU hovorí, že samotné vyšetrovanie a súd môžu trvať roky. “Poslanecká stolička nie je ľudským právom, ale ľudia majú právo na to, aby boli reprezentovaní dôveryhodnými poslancami. Je smutné, že aj v hnutí OĽaNO nastúpil dvojitý meter a systém našich ľudí,” komentuje Fajbíková.

Trestné oznámenie na Jána Heráka údajne podala riaditeľka zariadenia obete. Polícia na prípade pracovala od konca minulého roka a pred niekoľkými dňami padlo obvinenie, Jána Heráka konkrétne obvinili zo sexuálneho zneužívania maloletej osoby, opustenia dieťaťa, o ktoré sa mal povinnosť starať a z ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Za tieto činy mu hrozí trest až desať rokov väzenia. V posledných dňoch bolo medializované ďalšie obvinenie voči J. Herákovi.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.