Poslanci PS/SPOLU hlasovali proti fiktívnemu rozpočtu | SPOLU — občianska demokracia

Poslanci PS/SPOLU hlasovali proti fiktívnemu rozpočtu

Vláda Petra Pellegriniho dnes schválila fiktívny rozpočet na rok 2020. Podľa programového lídra koalície PS/SPOLU a gestora pre oblasť financií Miroslava Beblavého je jedno, ako rozpočet vyzerá. Štát hospodári zle a pomáha si kreatívnym rozpočtovaním, ktoré zaraďuje Slovensko do klubu nezodpovedných krajín EÚ. Poslanci a poslankyne PS/SPOLU preto hlasovali proti jeho prijatiu.

Volebný líder PS/SPOLU Michal Truban povedal, že PS/SPOLU má v tíme ekonómov, ktorí majú odvahu opäť pripraviť rozpočty, ktoré budú skutočné, realistické a zmenia  Slovensko na férovú krajinu, na ktorú budú môcť byť jej občania hrdí. “Najdôležitejší zákon roka je len zdrapom papiera. Musíme zmeniť tento prehnitý systém klamstva, ktorým nám vládne súčasná koalícia. V PS/SPOLU sú odvážni ekonómovia ako Miro Beblavý alebo Ján Remeta, ktorí pripravia poctivý a skutočný rozpočet.”

 Vlani predseda vlády SR Peter Pellegrini po rokoch odkladania oznámil, že Slovensko bude mať v roku 2019 vyrovnaný rozpočet. “Aj rozpočet na rok 2020 je fiktívny. Nemá ani hodnotu papiera, na ktorom je vytlačený. V oblasti verejných financií sa vláda správa ako vždy, keď treba niečo riešiť. Veľa rečí, žiadne výsledky,” hodnotí M. Beblavý. 

Vláda nevyužila dobré časy na to, aby pohla riešením vecí, ktoré ľudí na Slovensku trápia. A už vôbec nepripravila krajinu na veľké výzvy blízkej budúcnosti ako je starnutie, robotizácia či klimatická kríza. “Kde sa pozrieme, vidíme neriešené problémy, zanedbané investície, zle platených ľudí. Plesnivé nemocnice, nemoderné školy, chýbajúce sociálne služby pre seniorov, málo miest pre deti v škôlkach, rozbité okresné cesty a diaľnica do Košíc v nedohľadne,” dodal programový líder PS/SPOLU.

Nedodržanie vyrovnaného rozpočtu a pokračovanie deficitného hospodárenia štátu nie je dôsledkom horšieho vývoja ekonomiky. Je to dôsledok vedomého nadhodnocovania príjmov, podhodnocovania výdavkov a predvoleného rozdávania peňazí, ktoré expert PS/SPOLU na financie Ján Remeta nazval kreatívnym rozpočtovaním. 

Štát hospodáril horšie v minulom roku, bude horšie hospodáriť aj v tomto roku a lepšie to nebude ani v tom budúcom. Plány vlády znížiť deficit na 0,49 % v budúcom roku stoja na vratkých predpokladoch. Bez reálnych opatrení bude deficit v budúcom roku atakovať hranicu 1,4 % HDP ak prirátame aktualizáciu daňovej prognózy a predvolebné balíčky,” vypočítava Remeta a pripomína, že v mínuse budeme v tomto roku aj napriek tomu, že štát vyberie na daniach viac. 

Bez poctivého riadenia verejných financií nie je možné dobre spravovať štát. Aj tu Slovensko súrne potrebuje zmenu a koalícia PS/SPOLU ju v programe BOD ZLOMU ponúka aj v oblasti fiškálnej politiky a tvorby rozpočtu. V dobrých časoch silného ekonomického rastu je potrebné znižovať deficit a tvoriť rezervu, ktorá sa využije na stimuláciu ekonomiky v horších časoch. PS/SPOLU sa v plnej miere hlásia k plneniu existujúcich fiškálnych pravidiel. Podporujú zavedenie výdavkového stropu v podobe limitu výdavkov verejnej správy.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.