PAVEL NECHALA O HMOTNEJ ZODPOVEDNOSTI POLITIKOV | SPOLU — občianska demokracia

PAVEL NECHALA O HMOTNEJ ZODPOVEDNOSTI POLITIKOV

Hmotná zodpovednosť politikov je TOP téma.  V roku 2015 jej riešenie žiadalo od parlamentu petíciou vyše 100 tisíc občanov Slovenska. Vyhrala dokonca predvolebnú tematickú anketu OĽANO… Aj napriek jasne „objednávke“ verejnosti je to však téma, ktorej presadenie v parlamente bolo doteraz nad sily každej vládnej koalície. A žiaľ – dnes sa ukazuje, že aj terajšia, údajne protikorupčná vláda, túto tému nikam neposunie. V júni 2021 predložila strana SPOLU parlamentu, prostredníctvom svojho predsedu a poslanca NR SR Miroslava Kollára, návrh zákona o hmotnej zodpovednosti verejných činiteľov. Aj napriek tomu, že ide o kľúčový zákon, k prijatiu ktorého sa hlási takmer celá vládna koalícia – návrh bol v parlamente odmietnutý. Nie preto, že by bol zlý, ale preto, že OĽANO sľubovalo lepší. Postarať sa o to mal tandem Pročko – Kyselica a zákon sme mali spoznať na jeseň minulý rok. S ročným omeškaním bol nakoniec na júnovú (2022) schôdzu NR SR predložený návrh zákona o hmotnej zodpovednosti, ktorý má však tri podstatné vady:

– po prvé, sľúbená nová a lepšia právna úprava bola nahradená podstatne oslabenou verziou zákona, ktorý predkladalo SPOLU v roku 2021, predovšetkým v oblasti osobnej pôsobnosti;

– po druhé, odstránená bola povinnosť zaslať rozhodnutia NKÚ SR alebo UVO generálnemu prokurátorovi;

– po tretie, absentuje konanie generálneho prokurátora na základe riadne odôvodneného návrhu najmenej pätiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.

Ak sme sa doteraz domnievali, že bezzubosť je daňou za lepšiu politickú priechodnosť zákona, potom presunutie bodu programu na ďalšiu schôdzu parlamentu svedčí o opaku. Rozhádaná koalícia už nemá síl napĺňať ani základné sľuby občanov v oblasti znižovania priestoru pre korupčné správanie. A mediálne prestrelky vládnych politikov, čo by v návrhu ešte vylepšili, viac preukazujú bezradnosť a zhmotnenú nezodpovednosť voči sľubom, ktoré dali voličom.”

Celý komentár Pavla Nechalu si môžete prečítať tu

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.