Papier znesie veľa, dôležitá bude implementácia, hovoria predstavitelia strany SPOLU k predstavenému reformnému plánu | SPOLU — občianska demokracia

Papier znesie veľa, dôležitá bude implementácia, hovoria predstavitelia strany SPOLU k predstavenému reformnému plánu

Podľa strany SPOLU sú navrhované opatrenia, najmä v oblasti vzdelávania, potrebné a odborníci po nich volajú roky. Dôležitá však bude samotná implementácia. V oblasti životného prostredia chýba strane SPOLU zmienka o vyhlásení stavu klimatickej núdze. Bez posudzovania zákonov a investícii vzhľadom na ich vplyv na emisie skleníkových plynov si s klimatickou krízou neporadíme. 

Predseda strany SPOLU Juraj Hipš víta navrhované opatrenia v rámci vzdelávania, vedy a výskumu. “Za kľúčovú považujeme reformu vzdelávania, bez ktorej sa v našej krajine nepohneme vpred. O týchto opatreniach hovoria odborníci už dlho a sú nevyhnutné. Papier však znesie všetko, preto dôležitá bude implementácia a konkrétny plán, keďže predstavený dokument ním ešte stále nie je,” hovorí predseda strany SPOLU.

“Dôležité je neodradiť šikovných ľudí, ktorí dokážu tento ambiciózny plán naplniť,” dodáva Hipš a upozorňuje, že kapitolu o reforme vzdelávania vypracovali analytici Inštitútu vzdelávacej politiky. Tých minister školstva Gröhling nedávno obvinil, že sú to “Lubyovej ľudia”. Nepáčilo sa mu, že vzniesli kritiku voči spôsobu zverejňovania dát o počte nezapojených žiakov do dištančného vzdelávania počas prvej vlny koronakrízy.

V oblasti životného prostredia chýba strane zmienka o vyhlásení stavu klimatickej núdze. “Reformný plán hovorí o mnohých dôležitých témach životného prostredia, zatiaľ skôr všeobecne. Ako zásadný nedostatok však vnímame, že nepočíta s prijatím zákona, ktorým sa vyhlási stav klimatickej núdze. Bez vyslania zásadného signálu a systematického posudzovania zákonov a investícii vzhľadom na ich vplyv na emisie skleníkových plynov si s bezprecedentnou výzvou, akou klimatická kríza je, len ťažko poradíme,” hovorí odborníčka strany SPOLU na životné prostredie Tamara Stohlová

Strana SPOLU upozorňuje, že plán nepredstavil takmer žiadne reformy v oblasti poľnohospodárstva. “Tie zúfalo potrebujeme. Nízka zamestnanosť, intenzívne chemizované lány monokultúr a zvieratá natlačené v betónových kobkách, to všetko musíme zmeniť. Do krajiny potrebujeme vrátiť život a adaptovať ju na zmenu klímy a súvisiacu extremizáciu počasia,” dodáva Stohlová.

Problémom reformného plánu môže byť nereálnosť niektorých termínov. “Schválenie ústavného zákona o dôchodkoch je naplánované ešte na rok 2020. Je už október a zákon sa ešte ani neobjavil v medzirezortnom pripomienkovaní,” pochybuje o splnení niektorých cieľov Jaroslava Lukačovičová, expertka strany SPOLU na dane a odvody. 

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.