Okupačné vojská zničili túžbu po slobode aj životné prostredie | SPOLU — občianska demokracia

Okupačné vojská zničili túžbu po slobode aj životné prostredie

Strana SPOLU si pripomína 52. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Upozorňuje, že okrem zničených životov zanechala sovietska armáda za sebou environmentálne záťaže, s ktorými sa vysporiadavame aj 22 rokov po odchode vojakov. 

Sovietska armáda nám po odchode v roku 1991 zanechala aj dedičstvo v podobe 87 kontaminovaných území v 18 lokalitách a to hlavne v Ivachnovej, v Sliači, v Lešti, v Rimavskej Sobote, v Komárne a v Nemšovej. “Podzemné vody a pôda boli zamorené ropnými uhľovodíkmi, chlorovanými uhľovodíkmi, bifenylmi, ťažkými kovmi a ďalšími toxickými látkami,” hovorí predseda strany SPOLU Juraj Hipš
Odstraňovanie environmentálneho znečistenia nás doteraz stálo desiatky miliónov eur a do dnešného dňa stále nie je vykonaná sanácia na všetkých miestach. “Okupačné vojská 21. augusta 1968 zničili túžbu po slobode aj životné prostredie. Dedičstvo po okupácii si budeme niesť dlho a je dôležité si ho pripomínať, aby sa niečo takéto viac nezopakovalo,” dodáva Hipš.

Sovietski vojaci tu v rámci “dočasnej bratskej pomoci” ostali 22 rokov a spoločnosť im robilo 1120 tankov, 103 lietadiel, 173 vrtuľníkov a ďalšia technika.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.