Obrovský prepad v prevencii, diagnostike a operáciách musíme dohnať mimoriadnymi opatreniami | SPOLU — občianska demokracia

Obrovský prepad v prevencii, diagnostike a operáciách musíme dohnať mimoriadnymi opatreniami

O pol milióna diagnostických vyšetrení menej a desiatky tisíc odložených operácií a preventívnych prehliadok – aj to sú negatívne následky pandémie Covid-19, s ktorými sa bude musieť v najbližšom čase vysporiadať slovenské zdravotníctvo. Primárka Andrea Letanovská, členka predsedníctva strany SPOLU, v tejto súvislosti vyzýva na aktivitu hlavne zdravotné poisťovne. Tie by podľa Letanovskej mali využiť post-covidové obdobie na mimoriadne navýšenie zdrojov a prehodnotenie limitov, aby pacienti, lekári a zdravotnícke zariadenia mohli čo najefektívnejšie dobehnúť zameškané preventívne prehliadky, odloženú diagnostiku a operačné výkony.

Zo štatistík zdravotných poisťovní za IV. štvrťrok  2020, ktoré spracovala Asociácia na ochranu práv pacientov SR vyplýva, že:

  • Počet preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov pre dospelých klesol medziročne o 31% (v skutočných číslach je to za rok 2020 o 66 tisíc preventívnych prehliadok menej – oproti roku 2019).
  • Celkový pokles preventívnych prehliadok (u všetkých lekárskych špecializácií) sa pohybuje okolo 17%.
  • Vykonalo sa tiež o viac ako pol milióna menej diagnostických vyšetrení (napríklad počet vykonaných RTG vyšetrení klesol o takmer 27%,  kolonoskopií o takmer 18% a mamografií o cca 17%)
  • V niektorých skupinách klesli operačné výkony aj o 40% (napríklad počet ORL operácií klesol o 43,8%, operácií svalovej a kostrovej sústavy klesol o 39,9% a gastrointestinálneho traktu o 39,4%).
  • Celkovo klesol počet operačných výkonov o takmer 43 000 (z 131 091 operácií v 4 štvrťroku 2019 na 88 287 operácií v 4 štvrťroku 2020).

„Počet novoinfikovaných, chorých, hospitalizovaných a našťastie aj zomierajúcich na Covid-19 neustále klesá. Pomaly, ale isto  sa vraciame do normálu. Prišiel preto čas zamyslieť sa ako môžeme dobehnúť rok zanedbávané preventívne kontroly, či zrýchliť diagnostiku a liečbu pacientov, ktorým sa kvôli pandémii predlžovali lehoty, či celkovo zhoršila dostupnosť zdravotnej starostlivosti,“ hovorí bývalá členka zdravotníckeho výboru NR SR a dnes expertka strany SPOLU pre oblasť zdravotníctva Andrea Letanovská.

Po stretnutiach s odborníkmi, ako aj zástupcami Asociácie na ochranu práv pacientov SR apeluje strana SPOLU na mimoriadne navýšenie zdrojov a kapacít do oblasti tzv. odloženej zdravotnej starostlivosti.     

„Je to výzva pre každého jedného z nás – pre pacientov, poisťovne, zdravotnícky personál, ale aj naše medicínske zariadenia. Veľkú časť zdravotných problémov totiž dnes vieme efektívne liečiť, ak sú včas odhalené. Prevenciou, včasnou diagnostikou a efektívnou liečbou vieme pacientom výrazne zlepšiť kvalitu života. O nižšom počte odvrátiteľných úmrtí ani nehovoriac. Teraz je čas na preventívku, či odloženú zdravotnú starostlivosť,“ vyzýva doktorka Andrea Letanovská zo strany SPOLU.    

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.