Novela zákona o štátnej službe dláždi cestu pre jednoduchší povolebný návrat smeráckych „našich“ ľudí | SPOLU — občianska demokracia

Novela zákona o štátnej službe dláždi cestu pre jednoduchší povolebný návrat smeráckych „našich“ ľudí

Poslanec Miroslav Kollár zo strany SPOLU nepodporí návrh skupiny vládnych poslancov prevažne z hnutia OĽANO na novelizáciu zákona č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe, ktorou sa má zjednodušiť odvolávanie vedúcich zamestnancov v štátnej správe. 

„Návrhom skupiny poslancov z hnutia OĽANO, ktorý má výrazne zjednodušiť odvolávanie vedúcich zamestnancov v štátnej správe, si vládna koalícia strieľa do kolena. Na jednej strane si chce vytvoriť  jednoduchý nástroj na odvolanie vedúcich zamestnancov bez udania dôvodu a bez ohľadu na to, či sú odbornými alebo politickými nominantmi, na druhej strane tak otvárajú budúcej vláde diaľnicu na jednoduchú výmenu týchto ľudí jej politickými nominantmi. Ak to bude vláda Hlasu či Smeru, máme dlhoročnú skúsenosť, čo sa bude diať“ vyhlásil člen predsedníctva strany SPOLU a poslanec Národnej rady SR Miroslav Kollár.

„Sám som ako primátor okresného mesta zažil neschopnosť nominanta Smeru-SD vo funkcii prednostu Okresného úradu aj limitovanú kvalitu fungovania niektorých odborov okresného úradu, aj otvorené zneužívanie funkcie. Ak je však argumentácia predkladateľov novely zákona taká, že sa potrebujú zbaviť takých vedúcich zamestnancov, ktorí nevykonávajú svoju prácu v súlade s predpismi, umožňuje im to už dnešná práva úprava. Je to síce náročnejší a komplikovaný proces, ale otvára sa tak skôr otázka kompetentnosti nových prednostov okresných úradov, dosadených hnutím OĽANO, ktorí sú vo funkciách už rok a ich schopnosti  využívať možnosti existujúcej legislatívy,“ vysvetlil poslanec NR SR a člen predsedníctva strany SPOLU Miroslav Kollár.

Podľa strany SPOLU je potrebné konečne začať diskusiu o komplexnej reforme verejnej správy, vrátane profesionalizácie štátnej správy tak, aby bola jasne oddelená odborná a politická úroveň riadenia štátnej správy.

“Navrhnutá novela sa síce pokúša riešiť jeden parciálny problém fungovania štátnej správy, robí to však spôsobom, ktorým problém práve naopak, prehlbuje. Poslanci Oľano v rozprave argumentovali, že sa takto chcú ľahšie zbaviť zabetónovaných smerákov v štátnych úradoch. Na druhej strane tým, ako nezvládajú spravovanie krajiny, robia všetko pre skorý návrat vlády smerákov a exsmerákov. A týmto zákonom dosiahnu akurát to, že po voľbách nová vláda jednoducho povyhadzuje vedúce kádre Oľano. Bez udania dôvodu, v súlade so zákonom z dielne Oľano,“ vysvetlil Miroslav Kollár.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.