INFOZÁKON SA NOVELIZUJE – AJ NENOVELIZUJE... | SPOLU — občianska demokracia

INFOZÁKON SA NOVELIZUJE – AJ NENOVELIZUJE…

Vláda tento týždeň schválila novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Poviete si no a čo? Ide ale o celkom dôležitú a zaujímavú vec 😉

V prvom rade – infozákon je základný nástroj pri kontrole výkonu verejnej moc zo strany aktívnych občanov alebo mimovládnych organizácii. Mimoriadne dôležitý právny predpis, ktorý si vždy keď sa mení zaslúži našu pozornosť.

No v druhom rade – trochu z kategórie právnických pikošiek – ide o novelu, ktorú pripravovali už traja predchádzajúci ministri spravodlivosti, ale nikdy sa v legislatívnom procese nedostala ďalej ako do medzirezortného pripomienkového konania.

Problematika zvyšovania transparentnosti má totiž tak svojich zástancov ako aj odporcov. Od “protikorupčnej vlády” sme preto očakávali, že posilnenie infozákona bude jej výkladnou skriňou. Koniec koncov, napísali si toto do programového vyhlásenia: Jedným z kľúčových prvkov lepšej dostupnosti informácií a otvoreného vládnutia je funkčný a efektívny zákon o slobodnom prístupe k informáciám.

Čo teda vláda v stredu schválila? Návrhom zákona sa do právneho poriadku Slovenskej republiky preberá smernica (EÚ) o opakovanom použití informácií. Inými slovami, riešia sa otvorené údaje a ich použitie inými subjektmi ako verejnou správou. Dôležitá téma, ale samotné ministerstvo priznáva, že aj táto teraz novelizovaná časť zákona sa bude meniť novým zákonom o údajoch a téma prejde pod iný rezort (MIRRI SR).

Tak si to zhrňme. Schválená novela nie je v takom rozsahu, ako sme všetci očakávali. Rieši sa časť, ktorá aj tak bude opäť novelizovaná a upravená v novom predpise. A druhá dôležitá časť sa – zatiaľ – odložila.

Situáciu má vraj zmeniť nový štátny tajomník Ondrej Dostál. Držíme mu palce. A k výzve urýchlene pripraviť dlho očakávanú „riadnu“ novelu infozákona pridávame aj našu ponuku na spoluprácu v tejto oblasti. Zákon o slobodnom prístupe k informáciám je natoľko dôležitý, že v tomto prípade musí ísť stranícka politika a opozično-koaličné spory bokom.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.