Kategórie

Návrhom nových platov chce Smer verejným zamestnancom zobrať jedinú sociálnu istotu

Približne pred dvoma týždňami začali prenikať na verejnosť informácie o tom, že vláda konečne po 3 rokoch odkladov predložila návrh nových platových tabuliek pre zamestnancov pracujúcich vo verejnom záujme. Vláda to však urobila tajne, predložila ich len odborárom. Keď sa vláda snaží utajiť sociálne opatrenie, asi nebude veľmi sociálne. SPOLU tabuľky oficiálne získala od Úradu vlády SR na základe infožiadosti. Čo sme z nich zistili?

Štruktúrované tabuľky by po novom malo nahradiť šesť platových kategórií, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako zvýšenie mzdy a dodržiavanie Zákonníka práce, ktorý platí pre súkromný sektor. Nebol by to však Smer, keby v tom nebol háčik.

Nové platové podmienky znamenajú, že by sa zrušila zásluhovosť na základe odpracovaných rokov, ktoré doteraz asi ako jediné faktory motivovali nízko platených zamestnancov zostávať vo verejnej správe. Ide najmä o starších zamestnancov a tých je väčšina. Odhadujeme, že vo väčšine prípadov platy nielenže nestúpnu, ale niektorých zamestnancov môžu poškodiť.

Zamestnanec vo verejnej správe sa teda dostáva do rovnakej pozície ako zamestnanec v súkromnom sektore. Bude si sám musieť vyšší plat vyjednať, čo však Jaroslava Lukačovičováá považuje za veľmi problematické v slovenských podmienkach. „Veľké rozpätie pri určovaní platu verejných zamestnancov dáva priveľkú moc do rúk ich vedúcich pracovníkov, ktorí sú často politickými nominantami. Vláda vytvára účinný nástroj na páchanie korupcie.“

My sme za zachovanie platových tabuliek vo verejnom sektore, pretože štát a štátni zamestnanci v sebe nemajú prirodzene zakódované šetrné hospodárenie, ako je to v súkromnom sektore. Chceme v tabuľkách ponechať aj jedinú sociálnu istotu, ktorú títo zle platení zamestnanci majú – zvyšovanie platu podľa odpracovaných rokov – každý rok o 0,5%. Lenže to by niečo stálo a Smer radšej porozdáva cez sociálne balíčky, ako by mal férovo platiť vlastných ľudí.

V SPOLU budeme naďalej bojovať za skutočné spravodlivé odmeňovanie verejných zamestnancov bez skrytých trikov.