Náš tím | SPOLU — občianska demokracia

Náš tím

Predsedníctvo

 • Juraj Hipš

  predseda

  Predseda SPOLU – občianska demokracia a odborník na školstvo. Celý svoj profesijný život sa venuje vzdelávaniu, bol učiteľ a zakladal mimovládnu vzdelávaciu organizáciu CEEV Živica, programy pre nadaných mladých ľudí – Sokratov inštitút a pre učiteľov základných a stredných škôl – Komenského inštitút. Je držiteľom niekoľkých ocenení za prínos vo vzdelávaní, napríklad Global Teacher Prize – Učiteľ Slovenska.

  Sledujte
  Facebook Instagram Blog
 • Erik Baláž

  podpredseda

  Ekológ a filmár, ktorý v roku 2017 získal ocenenie Biela vrana. Viedol úspešnú kampaň na ochranu Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách, ktoré sú dnes najväčšou divočinou na Slovensku. Je autorom filmov Strážca divočiny, Vlčie hory, trilógie dokumentov Tajomné Karpaty a knižiek o prírode. Aktivista a iniciátor kampane My sme les.

  Sledujte
  Facebook Instagram Blog
 • Jaroslava Lukačovičová

  podpredsedníčka

  Expertka na dane, odvody a podnikateľské prostredie. Podniká v oblasti účtovníctva a daní a bojuje za menej byrokracie pre podnikateľov, zamestnávateľov a zamestnancov. Je autorkou viacerých odborných publikácií o účtovníctve a rešpektovaná blogerka v ekonomických témach. Pracuje ako poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska a prezidentka Slovenskej asociácie účtovníkov neziskových organizácií.

  Jaroslavine úspechy:

  • Vďaka jej iniciatíve s M. Beblavým sa nebudú musieť neziskové organizácie pri prijímaní 2% z daní zapisovať do registra partnerov verejného sektora.
  Sledujte
  Facebook Instagram LinkedIn Blog
 • Vladimír Bilčík

  člen predsedníctva

  Poslanec Európskeho parlamentu vo výbore pre Občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci a expert SPOLU na európsku a zahraničnú politiku. Pôsobil ako pedagóg na Katedre politológie FiF UK a vedie výskumný program o Európskej únii v Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Jeho aktivity môžete sledovať na www.vladimirbilcik.eu

  Sledujte
  Facebook Instagram Twitter Blog
 • Viera Dubačová

  členka predsedníctva

  Poslankyňa NR SR, divadelná režisérka a bojovníčka proti extrémizmu. Založila Divadlo z Pasáže, ktoré pracuje s ľuďmi so zdravotným postihnutím. Stála tiež pri zrode medzinárodného divadelného festivalu Arteterapia a viacerých neziskových organizácií. V roku 2010 bola slovenskou ambasádorkou Európskeho roka boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Je držiteľkou Krištáľového krídla za filantropiu ocenenia Pavla Straussa za trvalý prínos v oblasti kultúry a umenia. V SPOLU sa venuje kultúre a občianskej spoločnosti.

  Sledujte
  Facebook Instagram Web Blog
 • Lucia Štasselová

  člen predsedníctva

  Lucia Štasselová je členka predsedníctva a viceprimátorka Bratislavy. Je členka predsedníctva Slovenského centra fundraisingu. Založila a koordinuje aktivity Kolégia pamäti národa pri občianskom združení Post Bellum. Bola predsedníčkou Výkonnej rady Fóra donorov, pracovala v RTVS ako manažérka pre neziskové projekty. Od roku 2014 pôsobí v komunálnej politike, je poslankyňa v Ružinove aj v hlavnom meste za Ružinov. V roku 2018 bola druhýkrát zvolená do mestského zastupiteľstva Bratislavy, stala sa námestníčkou primátora pre oblasť sociálnych vecí a rozvoj dostupného nájomného bývania.

  Sledujte
  Facebook Blog
 • Martin Pekár

  člen predsedníctva

  Odborník strany na oblasť dopravy. Vedie tiež našu odbornú skupinu s touto tematikou. Živí sa podnikaním v oblasti automotive.

  Sledujte
  Facebook Instagram Blog
 • Pavel Nechala

  člen predsedníctva

  Odborník SPOLU pre otázky právneho štátu. Od roku 2005 pôsobí ako advokát v advokátskej kancelárii Nechala & Co. Rovnako ako vo svojom občianskom živote, aj v advokácii presadzuje nulovú toleranciu voči nezákonným praktikám. Realizoval viacero pro bono prípadov, v ktorých sa postavil na stranu neoprávnene postihnutého občana. Od roku 2001 spolupracuje so slovenskou pobočkou Transparency International, kde bojuje za väčšiu otvorenosť a transparentnosť.

  Sledujte
  Facebook Web Blog

Osobnosti

 • Michal Wiezik

  poslanec Európskeho parlamentu

  Docent a poslanec Európskeho parlamentu vo výbore pre Životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín. Je ekológom, vedcom a pedagógom na Katedre aplikovanej ekológie na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene, kde osem rokov pôsobil na poste prodekana pre vedu. V roku 2018 pripravoval stratégiu pre ochranu lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO Karpatské bukové pralesy. V súčasnosti sa podieľa na príprave konceptu prírodného turizmu na Slovensku. Odborne sa venuje témam životného prostredia a ochrany prírody, spolupracoval aj na tvorbe programu SPOLU pre zelenú krajinu.

  Viac o jeho práci sa dočítate tu.

  Sledujte
  Facebook Instagram Blog
 • Katarína Macháčková

  primátorka Prievidze

  Naša expertka na rozvoj regiónov a dopravu. V roku 2010 sa stala ako prvá žena v histórii primátorkou Prievidze a túto pozíciu zastáva už tretie volebné obdobie. Bola zvolená ako nezávislá kandidátka, a to aj napriek silnej tradičnej podpore strany SMER v regióne. Hoci musela po zvolení pristúpiť k racionalizačným opatreniam pre ozdravenie financií mesta, jej podpora v ďalších voľbách stúpla. V roku 2014 obhájila post primátorky s historicky najvyšším počtom hlasov. Mesto Prievidza získalo pod jej vedením mnohé ocenenia, napríklad za transparentnosť a komunikáciu s verejnosťou.

  Sledujte
  Facebook Blog
 • Simona Petrík

  odborníčka na rodinnú politiku a rovnosť pohlaví

  Poslankyňa parlamentu, ktorá bojuje za skutočnú rovnosť pre ženy a skutočnú podporu pre rodiny. Medzi jej priority tiež patrí podpora dojčenia, obnovenia certifikátu Baby-Friendly Hospital a dôstojnej pôrodnej starostlivosti. Pôsobila v mnohých neziskových organizáciách pomáhajúcim ženám so zlaďovaním práce a rodiny, či s podnikaním.

  Simonine úspechy:

  • Ako poslankyňa podala podnet na Ústavný súd, pre ktorý ministerstvo práce čiastočne opravilo nepodarený jasličkový zákon, vďaka čomu sa zlepšila dostupnosť jaslí pre rodičov a ich deti.
  • Upozornila ministerstvo zdravotníctva na protiústavnosť poplatku za sprevádzajúcu osobu pri pôrode, ktorý nakoniec ministerstvo skutočne zrušilo. Mladým rodinám táto zmena ušetrí približne 1 milión eur ročne.
  • Upozornila spolu s neziskovými organizáciami na neplatnosť certifikátov Baby-friendly hospital a pritlačila ministerstvo zdravotníctva, aby sa o neho museli nemocnice uchádzať znovu.
  Sledujte
  Facebook Instagram Blog

Kancelária

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.