Náš tím | SPOLU — občianska demokracia

Náš tím

Predsedníctvo

 • Miroslav Beblavý

  predseda

  Miroslav Beblavý je predsedom SPOLU a jedným z najaktívnejších poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. V rokoch 2002 až 2006 zastával ako nezávislý odborník funkciu štátneho tajomníka na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, kde sa primárne venoval politikám zamestnanosti. V rokoch 2001-2002 a 2006-2010 viedol Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI). Počas svojej kariéry zastával viacero konzultantských pozícií pre Európsku komisiu, OECD, Svetovú banku a.i. Doktorský titul z ekonómie získal na University of St Andrews, docentúra mu bola udelená na Univerzite Komenského, kde niekoľko rokov pedagogicky pôsobil. V parlamente sa zameriava na ochranu spotrebiteľa, finančný trh, dane, opatrenia proti korupcii, transparentnosť a zdravotníctvo. S rodinou žije v bratislavskej Trnávke.

   

   

  Miroslavove úspechy:

  • Presadil tzv. Beblavého percento, ktoré rozpútalo konkurenčný boj bánk o klientov hypotekárnych úverov, vďaka čomu majú dnes ľudia výrazne nižšie úroky na hypotékach. Ročne tak ľudia ušetria 128 000 000 eur.
  • Odkrytím káuz zastavil politický biznis tety Anky, Marcela Foraia, maséra Kostku, Ladislava Košeckého, šéfa burzy Medveďa, Františka Imreczeho a ďalších.
  • Podarilo sa mu tiež presadiť povinné zverejňovanie vratiek DPH na internete, čo v budúcnosti pomôže zabrániť podvodom s nadmernými odpočtami DPH.
  • Jeho posledným úspechom je schválenie zverejňovania ponúkanej mzdy v pracovných inzerátoch, ktoré spolupredkladal s Jozefom Mihálom
  Sledujte
  Facebook Instagram Web Blog
 • Katarína Macháčková

  podpredsedníčka

  Poslankyňa NR SR a naša expertka na rozvoj regiónov a dopravu. V roku 2010 sa stala ako prvá žena v histórii primátorkou Prievidze a túto pozíciu zastáva už tretie volebné obdobie. Bola zvolená ako nezávislá kandidátka, a to aj napriek silnej tradičnej podpore strany SMER v regióne. Hoci musela po zvolení pristúpiť k racionalizačným opatreniam pre ozdravenie financií mesta, jej podpora v ďalších voľbách stúpla. V roku 2014 obhájila post primátorky s historicky najvyšším počtom hlasov. Mesto Prievidza získalo pod jej vedením mnohé ocenenia, napríklad za transparentnosť a komunikáciu s verejnosťou.

  Sledujte
  Facebook Blog
 • Erik Baláž

  podpredseda

  Ekológ a filmár, ktorý v roku 2017 získal ocenenie Biela vrana. Viedol úspešnú kampaň na ochranu Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách, ktoré sú dnes najväčšou divočinou na Slovensku. Je autorom filmov Strážca divočiny, Vlčie hory, trilógie dokumentov Tajomné Karpaty a knižiek o prírode. Aktivista a iniciátor kampane My sme les.

  Sledujte
  Facebook Instagram Blog
 • Simona Petrík

  členka predsedníctva

  Poslankyňa parlamentu, ktorá bojuje za skutočnú rovnosť pre ženy a skutočnú podporu pre rodiny. Medzi jej priority tiež patrí podpora dojčenia, obnovenia certifikátu Baby-Friendly Hospital a dôstojnej pôrodnej starostlivosti. Pôsobila v mnohých neziskových organizáciách pomáhajúcim ženám so zlaďovaním práce a rodiny, či s podnikaním.

  Simonine úspechy:

  • Ako poslankyňa podala podnet na Ústavný súd, pre ktorý ministerstvo práce čiastočne opravilo nepodarený jasličkový zákon, vďaka čomu sa zlepšila dostupnosť jaslí pre rodičov a ich deti.
  • Upozornila ministerstvo zdravotníctva na protiústavnosť poplatku za sprevádzajúcu osobu pri pôrode, ktorý nakoniec ministerstvo skutočne zrušilo. Mladým rodinám táto zmena ušetrí približne 1 milión eur ročne.
  • Upozornila spolu s neziskovými organizáciami na neplatnosť certifikátov Baby-friendly hospital a pritlačila ministerstvo zdravotníctva, aby sa o neho museli nemocnice uchádzať znovu.
  Sledujte
  Facebook Instagram Blog
 • Juraj Hipš

  člen predsedníctva

  Odborník SPOLU na školstvo. Celý svoj profesijný život sa venuje vzdelávaniu, bol učiteľ a zakladal mimovládnu vzdelávaciu organizáciu CEEV Živica, programy pre nadaných mladých ľudí – Sokratov inštitút a pre učiteľov základných a stredných škôl – Komenského inštitút. Je držiteľom niekoľkých ocenení za prínos vo vzdelávaní, napríklad Global Teacher Prize – Učiteľ Slovenska.

  Sledujte
  Facebook Instagram Blog
 • Viera Dubačová

  členka predsedníctva

  Poslankyňa NR SR, divadelná režisérka a bojovníčka proti extrémizmu. Založila Divadlo z Pasáže, ktoré pracuje s ľuďmi so zdravotným postihnutím. Stála tiež pri zrode medzinárodného divadelného festivalu Arteterapia a viacerých neziskových organizácií. V roku 2010 bola slovenskou ambasádorkou Európskeho roka boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Je držiteľkou Krištáľového krídla za filantropiu ocenenia Pavla Straussa za trvalý prínos v oblasti kultúry a umenia. V SPOLU sa venuje kultúre a občianskej spoločnosti.

  Sledujte
  Facebook Instagram Web Blog
 • Pavel Macko

  člen predsedníctva

  Je trojhviezdičkovým generálom vo výslužbe, počas vojenskej kariéry zastával významné funkcie doma aj v zahraničí. Bol najvyššie postaveným Slovákom v štruktúrach NATO. Riadil rozsiahle medzinárodné tímy vrátane operačného štábu pre celý Afganistan, velil zložke síl reakcie NATO (NRF) aj veliteľstvu NATO – výcvikovému centru JFTC. Zodpovedal za realizáciu novej logistickej koncepcie NATO pre NRF, výcvik spojeneckých veliteľov, štábov a poradenských tímov pre ISAF. Doma bol zástupca Náčelníka generálneho štábu, predtým zodpovedal za prípravu bojových skupín EÚ, výcvik OS SR a velil celoarmádnej logistike. Vyštudoval vojenskú akadémiu v Brne a Národnú univerzitu obrany v USA, je kandidátom technických vied. V SPOLU je expertom pre obranu a bezpečnosť.

  Sledujte
  Facebook Instagram Blog
 • Vladimír Bilčík

  člen predsedníctva

  Poslanec Európskeho parlamentu vo výbore pre Občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci a expert SPOLU na európsku a zahraničnú politiku. Pôsobil ako pedagóg na Katedre politológie FiF UK a vedie výskumný program o Európskej únii v Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

  Sledujte
  Facebook Instagram Twitter Blog
 • Jaroslava Lukačovičová

  členka predsedníctva

  Expertka na dane, odvody a podnikateľské prostredie. Podniká v oblasti účtovníctva a daní a bojuje za menej byrokracie pre podnikateľov, zamestnávateľov a zamestnancov. Je autorkou viacerých odborných publikácií o účtovníctve a rešpektovaná blogerka v ekonomických témach. Pracuje ako poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska a prezidentka Slovenskej asociácie účtovníkov neziskových organizácií.

  Jaroslavine úspechy:

  • Vďaka jej iniciatíve s M. Beblavým sa nebudú musieť neziskové organizácie pri prijímaní 2% z daní zapisovať do registra partnerov verejného sektora.
  Sledujte
  Facebook Instagram LinkedIn Blog
 • Martin Pekár

  člen predsedníctva

  Odborník strany na oblasť dopravy. Vedie tiež našu odbornú skupinu s touto tematikou. Živí sa podnikaním v oblasti automotive.

  Sledujte
  Facebook Instagram Blog
 • Richard Jánoš

  člen predsedníctva

  Je súčasťou špecializovanej odbornej skupiny zameranej na problémy ľudí žijúcich na Slovensku s názvom Plán pre Východ. Vlastní prešovskú firmu, s ktorou podniká v odevnom priemysle.

  Sledujte
  Facebook
 • Pavel Nechala

  člen predsedníctva

  Odborník SPOLU pre otázky právneho štátu. Od roku 2005 pôsobí ako advokát v advokátskej kancelárii Nechala & Co. Rovnako ako vo svojom občianskom živote, aj v advokácii presadzuje nulovú toleranciu voči nezákonným praktikám. Realizoval viacero pro bono prípadov, v ktorých sa postavil na stranu neoprávnene postihnutého občana. Od roku 2001 spolupracuje so slovenskou pobočkou Transparency International, kde bojuje za väčšiu otvorenosť a transparentnosť.

  Sledujte
  Facebook Web Blog

Osobnosti

 • Branislav Diďák

  expert na políciu

  Plukovník vo výslužbe, vedie iniciatívu Za lepšiu políciu, ktorá pracuje na komplexnej reforme polície. Do Policajného zboru nastúpil ako strážmajster a po 26 rokoch v službe odišiel ako riaditeľ kynológie a hopolígie Prezídia PZ.

  Sledujte
  Facebook Instagram
 • Dalibor Roháč

  ekonomický a zahranično-politický expert

  Pôsobí ako výskumný pracovník American Enterprise Institute, kde sa venuje ekonomickému a politickému vývoju v Európe. Je tiež hosťujúcim výskumníkom na v rôznych inštitúciách v Českej republike a Spojenom kráľovstve. Jeho akademické texty publikovalo množstvo prestížnych periodík.

  Sledujte
  Facebook Instagram Twitter LinkedIn
 • Michal Wiezik

  poslanec Európskeho parlamentu

  Docent a poslanec Európskeho parlamentu vo výbore pre Životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín. Je ekológom, vedcom a pedagógom na Katedre aplikovanej ekológie na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene, kde osem rokov pôsobil na poste prodekana pre vedu. V roku 2018 pripravoval stratégiu pre ochranu lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO Karpatské bukové pralesy. V súčasnosti sa podieľa na príprave konceptu prírodného turizmu na Slovensku. Odborne sa venuje témam životného prostredia a ochrany prírody, spolupracoval aj na tvorbe programu SPOLU pre zelenú krajinu.

  Viac o jeho práci sa dočítate tu.

  Sledujte
  Facebook Instagram Blog
 • Oto Žarnay

  Oto Žarnay

  predseda Etickej komisie

  Poslanec NR SR a odborník SPOLU pre problémy školstva, konkrétne pre podporu učiteľov a otázky školskej samosprávy. Sedemnásť rokov pôsobil ako učiteľ na strednej škole, kde zároveň aktívne pôsobil v rade školy, ktorej sa neskôr stal aj predsedom. Keďže poukazoval na škodlivé a netransparentné kroky, s vedením školy mal časté konflikty. Tie vyvrcholili jeho vyhodením po tom, čo poukázal na podozrivé mesačné platby školy pre právničku, ktorá predtým pracovala v spoločnej firme brata a synovca vedúceho odboru školstva Košického samosprávneho kraja. Naďalej však bojoval za zlepšenie transparentnosti a hospodárenia školy, za čo mu neskôr bolo udelené ocenenie Biela vrana.

  Sledujte
  Facebook Blog

Kancelária

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.